e-toplum 20 MAYIS 2011 / 20:54

Çiftlikte bir Gaga

Lady Gaga, bugüne kadar bir pop sanatçısının akıl etmediği bir şeyi daha akıl etti: Son albümünü Farmville’den yayınlamayı...
Lady Gaga, Madonna’dan sonraki pop kuşağının temsilcisi sıfatıyla, yenilikçilik bayrağını Madonna’dan almış durumda. Madonna’nın, 2005 sonbaharında “Hang Up”ından bu yana yenilikçi bir parça veya sahne şovu yaratamadığını hatırlamak gerek. Şimdi Lady Gaga, onu çok çok aşmış durumda. Madonna, eski kaldı!
(Acaba Lady’i kim ne zaman aşacak?).
Bu arada, Farmville hakkında, konuya uzak kalmış olan okurlarımız varsa, onlara bir özet: Bu, Facebook’ta bir oyun. Bir sanal arazi. Üzerinde tarım ve hayvancılık yapılır. Bu sanal arazilerde hasat var. Hayvanlar alınıp satılır. Bir sürü sanal hizmet ve ürün var. Bunlardan gelir sağlanır.
Hem de günde 1 milyon doları aşan bir gelir bu. Bu işleri mükemmel bir başarıyla üreten Zynga şirketine, kuruluşundan bu yana geçen 4 yılda (2011 başında) 9 milyar dolar değer
biçildi. Farmville’i dünya çapında oynayanların sayısında azalma olmasına rağmen 15 Mayıs itibariyle rakam 45 milyon 354 bindi. Türkiye’de kullanıcı sayısı 9 milyon (2010).
**
Lady Gaga, bunca küresel izleyicisi
olan bu oyun sitesinde, tam kendine özgü bir iş yaptı: “Born This Way” (Ben Böyle Doğmuşum) adlı yeni albümünü –bazı koşullarla- buradan yayınlamaya karar verdi. 17-23 Mayıs arasında, Zynga’nın 25 dolar değerindeki oyun kartını (sadece ABD ve Kanada’da) alanlar, hanımın yeni şarkılarını “bedava”ya getirdi. Lady Gaga bununla da yetinmiyor. Ve hayranlarına, tam da çağımızın ruhunu yansıtan bir mega-pazarlama daha yapıyor:
• Şifreli sözcükler kullanılacak oyunlara katılanlar arasındaki kurada (sadece ABD ve Kanada’da) hanımın imzalı albümü, konser bileti dağıtılacak.
• Aralarından şanslı (çok şanslı!) 7 kişi ise Lady’mizin bundan sonra çekeceği video klibini çekim yerinde izlemeye davet edilecek. Bu çekim yeri dünyanın herhangi bir yeri olacak.
• Daha başka
şıklıklar da var: Mitolojik boynuzlu atlar, motosiklete binmiş koyunlar, kristaller de Lady Gaga’nın al-sat envanterinde bulunuyor.
Pazarlama üstadı Lady’miz, Farmville girişimiyle, bir kez daha bu konuda kendisine rakip tanımadığını gösterdi.
Bu işlerle ilgili görüşlerini zaten Google’da bir saatlik bir mülakatta dünyaya açıklamıştı.
Zynga ile Japon depreminden sonra benzer bir işbirliği yaparak 3 milyon dolar yardım parası toplamıştı. Kendisini sıfırdan, “küresel olay” konumuna çıkartmayı başaran son derece becerikli bu sanatçı, gözünü web dünyasına açan kuşağın beklentilerine ve alışkanlıklarına yüzde 100 uyum sağlıyor.
Bravo ona!
ETİKETLER : Sayı:822

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics