e-toplum 30 EKİM 2011 / 11:05

Çin, eğitimle gelecek

Çinli yazılımcılar, matematik bilgisinde ve mantık kurmada Amerikalı yazılımcılardan daha başarılı. Program yazmada ise Amerikalılar halen üstünlüğü koruyor.
Bu iki satırlık bilgi, kültürlerarası yetenekleri ölçmeye odaklı, Gild adlı bir Amerikan araştırma şirketinin araştırmasından... 500 bine yakın Çinli ve Amerikalı yazılımcıya toplamı bir milyonu aşkın sınav uyguladılar. Yazılım “yazarken” matematiği nasıl kullandıklarına, yazılımın “mantığı”nı nasıl kurduklarına ve yazılım işlemini nasıl yaptıklarına baktılar.
Sonuç: Çinli yazılımcılar, matematiği doğru kullanmada ve mantığı doğru kurmada Amerikalı benzerlerinden yüzde 20 daha başarılı görülüyor. Ancak, gözde programları yazmada Amerikalılar daha önde:
• C (Amerikalılar yüzde 22 daha başarılı)
• C# (yüzde 26 daha başarılı)
• C++ (yüzde 19 daha başarılı)
• Java (yüzde 24 daha başarılı)
• Oracle Programming (yüzde 24 daha başarılı)
Çin’de matematik eğitiminde “bir şey” mi var ki böyle bir sonuç ortaya çıktı? Evet, var...
OECD’nin düzenlediği PISA araştırması, 15 yaşındaki çocukların, matematik sorularını doğru anlayıp, yanıtı doğru oluşturma sürecini ölçüyor. Burada sadece bilgi değil, düşünme yetenekleri (eski dille: muhakeme) daha önemli.

2010 Aralık ayında açıklanan 2009 PISA Araştırması’nda matematik sorularını kavrama ve bunlara, “doğru” muhakeme yürüterek yanıt vermede en yüksek puan Çin-Şanghay: 600. ABD: 487. (Türkiye’nin puanı 445). Çinliler, “Eğitim şart” derken bunu ciddiye alıyor ve dalga geçmiyor.
ETİKETLER : Sayı:844

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN