e-toplum 14 EYLÜL 2015 / 00:35

Çocuklar için sosyal medya

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Yönetim Kurulu tarafından alınan kararla, Yönetim Sistemleri’nde ‘Transfer Belge Başvurusu’ yapan kuruluşlara, sadece ilk yıl için geçerli olmak üzere belgelendirme ücretlerinde yüzde 80 indirim sağlanacak. TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı. “Enstitümüz yeni başladığı bir uygulamayla, TSE’den Yönetim Sistem Belgesi sahibi olmak isteyen kuruluşlara önemli bir imkân sunuyor.  Bundan böyle kuruluşunuzun sahip olduğu yürürlükteki yönetim sistemi belgelerinizle ilgili olarak,  Enstitümüzün Transfer Belge uygulamasından faydalanarak TSE’den belgeli olabilirsiniz. Transfer belge uygulamasında, Enstitümüzün TÜRKAK’tan akredite olduğu alanlarda transfer etmeyi düşündüğünüz belgelerinizin TURKAK veya MLA taraf akreditasyon kuruluşlarından akredite olması gerekiyor. Tüm kuruluşlarımızı, bu imkândan yararlanarak, ülkemizin belgelendirme alanında öncü kuruluşu TSE’den belge sahibi olmaya davet ediyoruz.”


 

Çocuklar için sosyal medya kılavuzu ‘Hacker’in gözüyle’ de ele alındı

TSE Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı, çocukların sosyal medya hesaplarını kullanırken karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı aileler için kılavuz kitap hazırladı. Korkmaz, “İş ve özel hayatımıza giren sosyal paylaşım siteleri aynı zamanda siber suçlular için sayısız fırsat doğmasına neden oldu. Kitapçığın amacı bu sitelerden doğabilecek tehlikeler konusunda farkındalığın arttırılması. Her konu başlığı aynı zamanda ‘Hacker’in gözüyle’ de ele alınarak siber suçluların düşünce yapısı onların anlatımıyla yansıtılmaya çalışıldı. Kitapçıkta 16 kural sıralanıyor. Ancak siber suçların değişen ve gelişen yapısı nedeniyle bu kuralların eksiksiz ve tam bir liste olduğunu söylememiz mümkün değil. Çocuklarınızı sosyal paylaşım sitelerinde güvende tutmak için sağduyunuzun önemli bir yol gösterici olduğunu unutmadan kitapçıkta yazılanları dikkate almanızı öneriyoruz. TSE’nin ‘Çocuklar İçin Sosyal Medya Kullanımında 16 Altın Kural’ kitapçığına tse.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz” açıklamasını yaptı.

F klavye Teknik Kurul’da değerlendirildi

Diğer yandan TSE, ‘TS 2117 Alfasayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni’ ( F Klavye) standart taslağını 27 Ağustos tarihinde yaptığı Teknik Kurul toplantısında ele aldı. F Klavye standardı ilk olarak 1975 yılında daktilolardaki tuşların yerleşim düzenini belirlemek amacıyla hazırlandı. Söz konusu standart gelişen teknolojilerin de kapsanması amacıyla, ilki 1991 yılında, ikincisi de 2006 yılında olmak üzere iki kere revize edildi. Standardın mevcut sürümünde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, elektronik daktilolar gibi cihazlarda yer alan ve iki elle kullanılan alfasayısal klavyelerin temel tuş yerleşim düzenlemeleri yer aldı. Revizyon kararı çerçevesinde bir Teknik Komite kurularak standart taslağı oluşturuldu. İlgili paydaşların da görüşleri alınarak taslak son haline getirildi ve Teknik Kurul toplantısında değerlendirildi.

 
ETİKETLER : 1038

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics