e-toplum 21 KASIM 2010 / 18:00

Çocuklar interneti geçti, ebeveynler sınıfta kaldı

Avrupa Çevrimiçi Çocuklar (EUKİDS) projesinin ikinci aşaması olan Mayıs-Haziran 2010 dönemini kapsayan araştırmanın sonuçları Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yayımlandı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen araştırma, 9-16 yaş arası çocukları ve ailelerini kapsıyor. Araştırmada, 1018 çocuk ve ebeveynlerinden biri ile röportaj ve anket çalışmaları yapılarak, internete erişim ve kullanım, riskler, ebeveyn kontrolü ile psikolojik, sosyal, sağlık ve eğitsel konulara ilişkin cevaplar alınmaya çalışıldı.
Araştırmada örneklem kapsamında görüşülen tüm çocukların interneti kullandığı ortaya çıktı. Araştırmaya katılan çocukların yüzde 40’ı kendi bilgisayar veya dizüstü bilgisayarına sahip ve diğer yüzde 39’u bilgisayarını diğer aile fertleri ile paylaşıyor. Ancak araştırmada ortaya çıkan ilginç sonuçlardan biri çocukların hepsi interneti kullanıyorken, ebeveynlerin sadece yüzde 29’unun interneti kullandığı ortaya kondu.
Araştırmada erkek ve kadın ebeveynlerin internet kullanım oranları arasında da oldukça büyük bir fark ortaya çıkıyor. Erkeklerin yüzde 49’u internet kullanırken bu oran kadınlarda ise sadece yüzde 24’te kaldı.
İnternet kullanım oranı düşük olsa da, ebeveynlerin yüzde 72’den fazlası, çocuklarının internette karşılaştıkları rahatsız edici durumlarda onlara yardım edebilecekleri konusunda kendilerine güveniyor. Araştırmada ayrıca, ebeveynlerin yüzde 60’ı çocuklarına interneti güvenli kullanma yolları hakkında tavsiyede bulunduklarını ve yüzde 56’sı çocuklarının zorlandığı durumlarda internette bir şey bulma ya da yapma konusunda yardım ettiğini belirtti.
Araştırmaya katılan 9-16 yaş arasındaki çocuklar, interneti kullanmaya 10 yaş civarında başladıklarını ve günde 1-1,5 saat İnternet kullandıklarını belirtiyor.
ETİKETLER : Sayı:796

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics