e-toplum 18 MAYIS 2018 / 10:27

Defileye gemi getirdi

84 yaşındaki moda tasarımcısı Karl Lagerfeld, Paris’te Chanel defilesi için “yine” yaratıcılığını ortaya koydu. Yukarda gördüğünüz gemiyi defilenin yapılacağı Grand Palais sergi binasına monte ettirdi. Maket gemi, gerçek bir geminin tıpatıp aynısı. Uzunluğu 148 metre. Grand Palais 1900 yılında Paris’te açılan Dünya Fuarı için sergi salonu olarak yapılmış bir “saray” aslında. Hemen karşı kaldırımındaki Petit Palais ile birlikte bugün de yüksek prestijli sergiler için kullanılan iki mücevher bina. 72 bin metre kare tabanıyla, 14 bin metrekare sergi alanıyla, 45 metre yükseklikte, 200 metre uzunlukta.

Karl Lagerfeld, bir önceki defilesini yine burada yapmış, sergi alanını “orman”a çevirmişti. Sonbahar temalı defile için tonlarca kuru yaprak ve gerçek ağaçlar getirildi. Onun “her” defilesi bir öncekinden daha görkemli oluyor.

Ama bütün bu gösterişin arka planında ciddi bir ekonomi var: Fransa’nın ulusal istatistik araştırmaları kurumu INSEE’nin Fransız Moda Enstitüsü için yaptığı araştırmaya göre moda ürünleri, ülkeye 2015’te 150 milyar Euro kazandırdı. Havacılık ise sadece 102 milyar, otomotiv 39 milyar kazandırıyor. Moda üretimi, Fransa’nın aslında 1 numaralı sektörü. 58 bin kişi tam zamanlı çalışıyor. Bu sayı, moda iletişimi, model ajansları, pazarlama vb ile 1 milyona çıkıyor. Veriler 2015’e ait olduğu için aradan geçen 3 yılda kazanç daha da artmıştır.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics