e-toplum 20 KASIM 2011 / 13:09

Deloitte Teknoloji Fast50 ile en hızlı büyüyenler belli oldu

Deloitte Teknoloji Fast50 Programı’nın sonuçları belli oldu. Bu yıl Logic Bilişim birinciliği elde etti.

Dünya çapında 16 senedir yapılan ve Türkiye’de de altıncısı düzenlenen Deloitte Teknoloji Fast50’de sonuçlar belli oldu. Şirketlerin  son beş senelik cirolarında büyüme oranlarına bakılarak yapılan ve 50 bin avronun üstünde cirosu olan şirketlerin değerlendirmeye alındığı  Türkiye Deloitte Teknoloji Fast50 2011’de  bu yıl ipi göğüsleyen şirket, son beş yılda yüzde 28 bin 617 büyüme kaydeden mobil operatörlere katma değerli servisler sağlayan Logic Bilişim oldu. 100’ün üstünde başvuru yapılan programda birinciliği elde eden Logic Bilişim’i yüzde 7093 büyüme ile telekom sektörü oyuncusu Elkotek, yüzde 3 bin 380 büyüme ile hastane iletişim sistemleri konusunda hizmet veren Erguvan Bilişim izledi. Programın Özel Ödül kategorisinde yer alan Teknoloji Özel Ödülü’nü MCD Telecom alırken, programın büyükler ligi olarak anılan ‘Big Stars’ kategorisinde ise ilk üç, Aselsan, MCD Telecom ve İnnova olarak sıralandı.

İlk 10’a giren şirketlerin büyüme oranı yüzde 1722
Bu yıl ilk 10’a giren şirketlerin büyüme oranları yüzde 1722 olarak gerçekleşti. Bu yıl öne çıkan bir diğer konu ise Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nda yer alan şirketlerin çoğunun İstanbul ve Ankara ağırlıklı olması ve geçen yıla oranla Ankara şirketlerinde artış gerçekleşmesi oldu. Ağırlıklı olarak yazılım ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren şirketlerin son beş senedeki büyüme oranlarının ortalaması yüzde 1335 olarak gerçekleşti.
Deloitte Türkiye TMT Lideri ve Ortağı Tolga Yaveroğlu, Teknoloji Fast50 Programı’nda yer alan şirketlerin değişen ekonomik koşullarda dahi bu kadar etkili bir büyümeye sahip olmalarından memnun olduklarını dile getirerek, Deloitte olarak küresel bilgi birikimi ve deneyimi teknoloji sektörünün hizmetine sunmaya devam edeceklerini söyledi. Deloitte Research TMT Global Direktörü Paul Lee ise programda yer alan teknoloji şirketlerini şimdi Deloitte Teknoloji Fast500 EMEA Programı ile yeni iş bağlantıları kurma ve yeni pazarlara açılma gibi pek çok fırsat beklediğini belirtti.

İlk 50 şirketin CEO’ları ile konuşuldu, CEO’lar temkinli

Teknoloji Fast50 Türkiye 2011 Programı şirketlerinin CEO’ları ile yapılan araştırmadan elde edilen sonuçları da paylaşıldı. Deloitte Teknoloji Fast50 CEO Araştırması’na göre; geçtiğimiz yıllarda yaşanan ekonomik krize rağmen geleceğe umutla bakan CEO’lar değişken ekonomi nedeniyle artık daha temkinliler. Şirketlerin önümüzdeki 12 ayda organik olarak büyüyeceğini söyleyen CEO’lar Asya Pasifik ve EMEA bölgesinde de büyümeyi bir fırsat olarak görüyor. Türkiye’de yeni bir dönemi başlatacağına inanılan ve şeffaflığı sektöre getirecek Yeni Türk Ticaret Kanunu’na ise CEO’lar pozitif yaklaşıyor ve şirketlerin çoğunun hazır olduğu görülüyor. Teknoloji Fast50 Türkiye 2011 Programı şirketlerinin CEO’ları ile yapılan araştırmadan elde edilen sonuçları da değerlendiren Yaveroğlu, “Önümüzdeki 12 ayda CEO’lar şirketlerinin büyümeye devam edeceğine inanıyorlar ama bir önceki yıla göre daha az iyimserler” dedi.
ETİKETLER : Sayı:846

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics