e-toplum 25 EYLÜL 2011 / 14:01

Delphi’nin yıldızı yeniden parlıyor

Delphi, RAD PHP ve C++Builder ürünlerini de içeren RAD Studio XE2 çıktı. XE2 sürümünün Türkiye tanıtımı Marco Cantu’nun ve Türkiye’den Delphi Gurularının da katılımlarıyla, BTG (Bilgi ve Teknoloji Grubu) tarafından 15 Eylül’de Ankara Hilton Otel’de gerçekleştirildi.

RAD Studio XE2 hem Windows, hem Mac ve daha da önemlisi iPhone, iPad, Android uygulaması geliştirmek için dünyadaki tek yerel (native) hızlı uygulama geliştirme aracı olarak ön plana çıkmayı hedefliyor. RAD Studio XE2’nin öne çıkan diğer özellikleri ise şunlar olacak: “Data Snap teknolojisi ile çok ölçekli, web tabanlı Delphi uygulamaları geliştirilmesi, Yeni FireMonkey ile 3D görsel iş uygulamaları geliştirilmesi, LiveBindings ile herhangi bir veri tipi olan, herhangi bir nesneye bağlantı sağlanması, mobil ve bulut bağlantısı ve mobil optimizasyonlu web uygulamaları geliştirilmesi.”

Delphi en iyi yazılım geliştirme unvanını geri alacak
Etkinlik sonrasında görüşlerini aldığımız Marco Cantu, Delphi XE2 sürümü ile ilgili şu bilgileri verdi: “XE2 ile Windows ile beraber Mac, iPhone, iPad, Android cihazları için tek platformda yazıp çoklu platformda yerel uygulama geliştirebilme özelliği taşıyor. Doğrudan grafik işlemci birimleriyle çalışan yüksek performanslı görsel uygulamalar geliştirmek, Data Snap ile çok güçlü, çok katmanlı ve çok ölçekli web tabanlı uygulamalar geliştirmek öne çıkan özellikler arasındadır. XE2 bu konuda dünyadaki tek hızlı yazılım geliştirme aracıdır. Delphi bundan sonraki çoklu platform desteği ile en iyi yazılım geliştirme aracı olma unvanını yeniden elde edecektir.”
Cantu, Türkiye’yi ilk ziyareti olduğunu belirterek, “Kısa bir ziyaret oldu ama Ankara Kalesi’ni görme fırsatını yakaladım, çok beğendim. Türkiye’deki Delphi camiasına daha çok destek olmayı umuyoruz ve bu konuda daha çok çalışmalar yapacağız.  Önümüzdeki aylarda başta Data Snap olmak üzere büyük ölçekli web tabanlı uygulama geliştirme konusunda BTG ile eğitimlerimiz olacaktır” şeklinde konuştu.

Eğitimler Ekim’de başlayacak
BTG Embarcadero Ülke Müdürü Yücel Tepeköy, Delphi ile hem yerel, hem de web tabanlı uygulama geliştirilmesi konusunda eğitim programlarının Ekim ayı itibariyle başlayacağını, eskiden tüm üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerinin sıklıkla kullandığı Delphi’yi yeni ortamlara uyum sağlamak için yaygınlaştıracaklarını ve bu çalışmaların üniversitelerle işbirliği içerisinde gerçekleştirileceğini belirtti.

XE2 ile tüm platformlara uygulama
Embarcadero Türkiye Dağıtıcısı Ürün Yöneticisi Yasemin Dağlı ise şunları söyledi: “Piyasadaki tüm ürünler sadece Windows için geliştirme ortamı sağlıyor. Mac ve iOS için geliştirme ortamı bulunmamaktadır. Embarcadero yeni RAD Studio XE2 sürümü ile Windows, Mac, iOS ve mobil cihazlar iPhone, iPad, Android için tek hızlı uygulama geliştirme ortamını kullanıcılara sunuyor. Yeni sürümün en ilgi çeken özelliklerinden biri aygıt donanımlarıyla etkileşimde bulunan uygulamalar oluşturabilir ve bunları kendi oluşturacağınız elektronik mağazanızdan uygulamalarınızı paylaşabilir ve görüşler alabilirsiniz”
ETİKETLER : Sayı:839
YORUMLAR
ali kara 17 HAZİRAN 2013 / 15:58 0 0
delphi 2000 yılında öğrendim ve benim için hakikaten çok önemli umarım tekrar parlak günlerine geri döner....
mehmet altınok 26 KASIM 2011 / 01:16 0 0
delphinin her zaman benim için özel bir dildir. hak ettigi degeri alması ve yaygınlıgının tekrar artması beni memnun eder
ibrahim 14 EKİM 2011 / 21:54 0 0
Delphi hak etiği yeri tekrar almaya başlaması çok iyi olacak özelikle üniversitelerde tekrar öğrenime girmesi çok güzel olur müfredatan kaldırılması iyi olmamıştı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics