e-toplum 01 TEMMUZ 2011 / 16:24

Denize yüzme havuzu

New York’a denizde bir yüzme havuzu yapmak istiyoruz. Evet, denizin ortasına bir yüzme havuzu. Havuzun kendisi de yüzecek. Ha-ha-ha... Yanlış okumadınız: Yüzer bir yüzme havuzu.
Baştan söyleyeyim: Paramız yok. O halde nasıl yapacağız? Şöyle: Olay Amerika’da geçiyor – dolayısıyla Amerika’da çare tükenmez. Kickstarter adlı bir site var. Fikrim geldi diyene kapıyı açıyor. Fikrini dünyaya anlatıyorsun. İlgilenen çıkarsa, sana para veriyor. Üç kuruş beş kuruş derken sermaye yaratıyorsun işte. Kitle destekli imece.
Biz üç kafadar, 100 bin dolara bu işi bitereceğiz. 25 bini tamam. 6 gün içinde 27 Haziran’a kadar 898 kişi 33,134 dolar verdi. Bu parayla ilk
etabı tamamlayabiliriz: Yüzer havuzumuz, suyunu nehirden alacak. Eh, nehir kirli. Demek ki büyük bir filtrasyon sistemi gerekecek...
İkinci etap için 50 bin doları bulmuş olmamız gerekiyor. Filtrasyonu daha sıkı ve fenni hale getirmek için. 100 bini bulursak, bütün inşaat işine harcayacağız.
Dünyanın en ciddi büyük mühendislik şirketlerinden Arup, projemizi destekliyor. Yani, yapılabilir buldular. Yeter ki biz parayı denkleştirelim. İşte o zaman, Manhattan ile Brooklyn arasında havuzumuzu yapacağız. Sizin İstanbul’a göre Sarayburnu ile Üsküdar arası gibi. Havuz yüzeceği için başka yerlere taşınabilir.
Neden böyle bir Zihni Sinir
Procesi düşündük? Valla,
New York denizle içiçe bir şehir.
Ama denizde yüzemiyorsun.
Kirlilik var. Hem, böyle zıpır bir proje, şehre yeni bir anıt kazandırır. İnovasyon örneği de olur.  Çünkü havuzu artı biçiminde tasarladık.
Dört değişik yaş grubuna göre ayarlanabilir.  Ama galiba şehir yönetiminden izin almak, bütün bu parayı bulmaktan ve inşaattan daha zor olacak?
ETİKETLER : Sayı:828

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics