e-toplum 09 ARALIK 2013 / 08:06

Denizin içinde uyku

Afrika’nın Doğu Kıyısı’nda Tanzanya’nın turizm beldesi Zanzibar Adası’nın oralarda Pemba Adası’nın kenarında...denizin altında iki kişilik bir otel odası. Gecesi 1,500 Dolar. Deniz manzaralı (!) pencereler. Berrak bir denizin 4 metre altında. Gündüz gün ışığıyla balıklar, mercanlar. Gece, alttan aydınlatmayla, gelip geçen balıkları seyir... İnsan, bu paraya ve bunca ilginçlikle uyuyamaz bile?
Burası, üç katlı küçük bir duba aslında. Üst katı teras. Giriş katı oda. Alt katı, camlı yatak odası. 360 derece deniz manzarasıyla- ama denizin içinden...
Bu Zihni Sinir Procesi’nin mimarı, İsveçli sanatçı Mikael Genberg. Böyle bir deniz altı otel odasını daha önce Stockholm’ün batısında bir gölde suyun 3 metre altında yapmıştı. Mälaren Gölü kenarındaki Västerås kenti “açıkları”nda.
Bu “otel”de de suyun altındaki yatak odasına, duba evden iniliyor. Mutfak ve tuvalet üstteki evde. Yatak odasında elektrik yok. “Otel”den balık avlamak yasak. Bir gecelik fiyatı 400-500 Dolar. Bir haftalığı 1,750 Dolar.
Zanzibar’la İsveç arasında bu kadar fiyat farkı olacak elbette. Zanzibar’da hava turizme uygun. Deniz, “deniz” gibi. İsveç’deki, bulanık göl suyuna bakıyor. Havası da eh işte Kuzey Soğuğu.
Ama, Zihni Sinir Procesi’nin über halini Bay Genberg’in “Ay Evi”nde görüyoruz. Bu Ay Evi’ni, evet, ayda kuracakmış. İsveç mimarisine özgü aşı boyası dış cephesi ve beyaz pencere pervazlarıyla şirin bir yer olacakmış. 2020’de aya gidecek astronotlara, İsveç’ten bir jest... Bu, şaka gibi projeye -ciddi ciddi- İsveç Uzay Dairesi (SSC) “olabilir” dedi!
ETİKETLER : Sayı:949

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN