e-toplum 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

Denizin üzerinde konser

Hamburg limanında eski bir antreponun üzerine “kat çıkarak” konser salonu yapılıyor. İnşaata 2005’te başlandığında 2009’da bitecek denilmişti. Bitemedi henüz. Ama binanın çatısı kapatıldı. Az kaldı yani.
İsviçreli “marka” mimarlık şirketi Herzog & de Meuron, rüya gibi bir proje yaptı burası için. 1965’lerden kalma kırmızı tuğla antreponun üzerine gümüş renkli bir ada gibi konser salonu. Elbe Nehri’nin ağzında yer aldığı için bu süper yapıya Elbphilharmonie deniliyor.
Büyüğü 2 bin 200 kişilik toplam üç salonlu konser merkezi. Ayrıca bir otel. 45 dairelik apartman kompleksi (Türkçesi “rezidans”!). Antreponun bir kısmı otopark olacak. Konser salonunun terasına, deniz seviyesinden 37 metre yukarıya yürüyen merdivenle çıkılacak. Binanın yüksekliği 110 metre.
Hamburg, Almanya’nın en büyük ve önemli limanı. Yılda 7 milyon konteyner burada işlem görüyor. Limanda artık kullanılmayan binalara yeni işlev kazandırmak amacıyla HafenCity Hamburg (Liman Kenti Hamburg) Projesi başlatılmıştı. Antrepo üzerine konser salonu oturtma fikri bu projeden kaynaklandı. Fatura 180 milyon avro diye başladı. 400’e yükseldi. Ama halk o kadar sahip çıktı ki 77 milyon avro verdi. Kentin mimari sanat imzası 2012’de açılacak.
Herzog & de Meuron, altı eski-üstü yeni bina yapmada usta. Madrit’te eski gazhanenin üzerine modern kat çıkarak orada bir sanat merkezi yarattılar: CaixaForum...
Hatırlatmak için: Beijing 2008 olimpiyatları için “kuş kafesi” stadyumu yapanlar da onlar.
ETİKETLER : Sayı:781

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN