e-toplum 20 KASIM 2011 / 14:54

Deprem bölgesi 360 derece görüntülendi

Dünyada ilk kez CNN International tarafından 2010 yılında Haiti Depremi sonrasında kullanılan 360 derece yöntemi ile görüntüleme Türkiye’de ilk kez Van’da gerçekleşen deprem sonrası kullanıldı. Afet alanı özel kameralarla ‘360 derece’ yöntemi ile görüntülendi ve yerli bir yazılım olan Netcad ile sayısallaştırılacak.
Van depreminin ardından iki kişilik uzman bir ekip, bir araç üzerine yerleştirilmiş 8 kameralı özel bir sistem ile deprem bölgesinde 360 derece görüntü topladı. Görüntüler Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Netcad işbirliğinde yürütülen ‘ABİS Projesi’ kapsamında analiz edilerek, bundan sonra yürütülecek çalışmalara yön verecek.
Proje ile devletin ilgili kurumları tarafından hasar tespiti daha iyi yapılmış olacak ve
bölgeye bundan sonra gönderilecek yardımlar ile hak sahiplerine ödenecek tazminatlar daha etkin bir şekilde tespit edilecek. Araç üzerine monte edilmiş gelişmiş bir kamera ve konumlandırma düzeneği, 60 km/h hızla yol alırken dahi veri toplayabiliyor. Klasik metotlara göre onlarca kat daha hızlı veri elde ediliyor. Dört ayrı kamera üst tarafta dört kamera altta olmak üzere toplam 8 ayrı kamera ile 32 Megapiksel, 8 milyon üç boyutlu nokta toplanabiliyor.
ETİKETLER : Sayı:846

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics