e-toplum 19 ARALIK 2010 / 18:00

Doğu’dan Batı’ya 1 milyar TL’lik fiber yatırımı

Superonline’ın da aralarında bulunduğu 7 telekom operatörü, 16 Aralık’ta Ankara’da düzenlenen imza töreniyle RCN (Regional Cable Network-Bölgesel Kablo Şebekesi) projesine start verdi. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra, RCN Projesi Konsorsiyum Başkanı Ali Amiri, konsorsiyumda yer alan yabancı şirketlerin genel müdürleri ile Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Superonline Genel Müdürü Murat Erkan katıldı.

Ortadoğu’nun kesintisiz en uzun karasal fiber internet altyapısı
RCN Projesi ile Füceyre’den (Birleşik Arap Emirlikleri) başlayıp Riyad (Suudi Arabistan), Amman (Ürdün) ve Tartus’tan (Suriye) geçerek İstanbul’a ulaşacak fiber optik kablo hattı, Ortadoğu’da ilk defa Körfez bölgesinin tamamını kapsayacak. Kuş uçuşu 3875 km olan ve yedekli yapısı ile toplam 7750 km’yi bulan RCN Projesi, su altı ve fiber kabloların en yoğun birleşme noktalarından biri olan Füceyre ve Batı arasında bölgenin en uzun karasal fiber optik altyapısı olacak.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, RCN projesinin ilgili ülkelerdeki yatırımcıların diğer ülkelerdeki yatırımlarına ve şirketlerine erişmeleri için önemli bir fırsat yaratacağını vurguladı.
RCN altyapısı ile bölgede internet penetrasyonunun artacağına dikkat çeken Süreyya Ciliv ise “Erişimin hızlanması sayesinde  internetin daha geniş kitlelere ulaşması  mümkün olacak ve bu da yeni fırsatları beraberinde getirecek.” dedi.
Konsorsiyum Başkanı Ali Amiri, de RCN Projesi’nin hız, kalite, yedeklilik ve güvenilirlik bakımından rakipsiz olduğunu vurguladı. Bölgedeki internet trafiğini önümüzdeki 15 yıl boyunca rahatlatacağını dile getiren Amiri, “Yüzümüzü geleceğe dönerek en ileri teknolojiyle Ortadoğu halkının layık olduğu güvenilir internet altyapısını sunuyoruz. Üstelik tüm yatırımcı şirketler, bu iki fiber hattını tamamen RCN Projesi’ne ayırıyor; yani ne hızdan ne de kaliteden taviz vereceğiz. Bugüne kadar internet bağlantısında sorun yaşayan tüm Ortadoğu’daki kullanıcıları 2011’in ikinci yarısından itibaren RCN’e davet ediyoruz.” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:800

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics