e-toplum 14 NİSAN 2014 / 08:04

Drone ile kolay ölüm

Bizim memleketteki birkaç tarihçi belki farkındadır ama kamuoyunun damla fikri yok: Bu yıl, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasının 100. yıldönümü. Avrupa’da anma etkinlikleri Ocak’ta başladı, sürüyor. Filmler, belgeseller (uyduruk doküdrama olmayan), kitaplar, kongreler, sergiler... Bizde ise tarihçilik yapmak isteyen bir “prof” savaşı Osmanlı’nın “başlattığını” yazdı bir gazetedeki tam sayfa yazısında!.. Bilgisizlik ve cehalette sınır tanımıyoruz ama konumuz bu değil aslında. Savaşı Almanya aleyhine döndüren önemli bir faktör, “tank”ı İngilizlerin icat edip, Eylül 1916’da kullanmaya başlamasıydı. Tank, hendek tümsek dinlemeden ilerleyen bir ölüm makinesiydi.

Şimdi 100 yıl sonra artık, “drone”lar var bu işi gören: Uçuyorlar. Üstelik, masa başından idare edilerek. Elbette savunma sanayisinin buna “bile” ihtiyaç göstermeyen daha ileri teknoloji örnekleri sırada: İçindeki yazılıma göre otomatik hareket eden, insana gerek duymadan hedefi bulup yok eden robot “drone”lar. Bunları küresel düzeyde yasaklamak için hareketli bir kampanya var. BM GS bile katılıyor.

Savaş amaçlı “drone” ile sivil amaçlısı ayrışmaya başlıyor üstelik: Texas’lı Chaotic Moon adlı şirket, “polis”e göz kırparak CUPID marka bir “taser drone” çıkarttı: 6 pervaneli “drone” kişinin üzerine iletken telle 80 bin voltluk şok yolluyor. Yüksek gerilim, düşük akım. CUPID ismi, bir aldatmaca. Roma’nın aşk ve arzu tanrısının harflerini “açınca” şu çıkıyor içinden: İnsansız Kişisel Önleyici Drone. Yani, uçan ve vuran polis. Oh ne pratik!
ETİKETLER : Sayı:967

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN