e-toplum 16 NİSAN 2018 / 11:40

Dünya düz müdür?

Yukardaki karikatürde demeye getiriyor ki: “Dünyanın düz olduğuna inanan komplocu, futbol oynarken...”

YouGov araştırma şirketinin ABD’de Şubat ayında yaptığı ankete göre 15 yaş üstü 260 milyonluk Amerikan halkının yüzde 2’si dünyanın düz olduğuna inanıyor. Yüzde 84’ü yuvarlak olduğunu söylüyor. Ama bu grubun içinde milenyum gençliği (18-24 yaş grubu 30 milyon) için bu oran yüzde 66. Yani, yüzde 34’ü düz olduğuna mı inanıyor?

Pek değil... Gençlerin yüzde 4’ü “evet, düzdür” demiş. Yüzde 9’u “yuvarlak olduğuna inanıyorum, ama son zamanlarda kuşkularım var” demiş. Yüzde 5’i “düz olduğuna inanıyorum, ama son zamanlarda kuşkularım var” demiş. Kararsızlar yüzde 16. (Düz mü, yuvarlak mı bilemedim)

Anketlere verilen cevapların her zaman sağlıklı olması gerekmiyor. Can sıkıntısından, soruyu atlatmak için, dalga geçmek için aklına gelivereni söyleyenler pek çok. Ancak, ABD’deki “genel” cehaleti, bu anket yansıtıyor her halde?

Kasım 2017’de ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde, dünyanın düz olduğunu savunan bir grup insan ilk kez toplandı. “Uluslararası Düz Dünya Konferansı” adlı toplantıda çok sayıda kişi, “Ufuk çizgisine bakın, dümdüz”, “Bu şeytanın en büyük yalanı” gibi sözlerle dünyanın düz olduğunu umarsızca savundu. Konferansa yaklaşık 400 kişi katıldı... Konuya Elon Musk bile bulaştı. “Neden Mars Düzdür Derneği yok?” diye sordu. Cevabını ABD Düz Dünya Derneği verdi: “Dünyanın aksine, Mars’ın yuvarlak olduğu saptanmıştır.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics