e-toplum 24 NİSAN 2018 / 15:11

Duvar resmine festival

Belçika’nın üç şehri Oostende/Ostend, Antwerp/Anvers, Ghent/Gent sokak sanatçılarına duvarlarını açtı. Sanatsal büyük duvar resimleri (mural) yapmaları için. Adı İngilizce “The Crystal Ship” olan bu festival için duvar resimleriyle ünlü sanatçılar şimdi oradalar. Festival, bu resim sanatı açısından Avrupa’nın en büyük etkinliği.

Festivalin ana durağı, Kuzey Denizi kıyısındaki Oostende. Burası, 19. yüzyılda trenin icadından sonra insanların akın akın deniz kıyısına gittikleri, deniz turizminin ilk geliştiği şehirlerden. Bu nedenle, döneminin ünlü sanatçıları, yazarları da şehri ziyaret etmişler.

Anvers/Antwerp, Dünya Elmas Merkezi’yle, pırlantaya sertifika veren zengin bir şehir. Burada yılda 16 milyar dolar değerinde işlenmiş elmas alınıp satılıyor. Sadece bu işle uğraşan bin 500 şirket, 380 atölye, üç bin 500 elmas simsarı, tüccarı ve elmas kesen usta var.

1905 yapımı tren istasyonunun ihtişamı kadar, eski ve yeni mimarisiyle bezeli. Burası ayrıca,

Avrupa resim sanatının devlerinden Peter Paul Rubens’in şehri. Büyük müzesi var.

Ghent ise, geçen yıl 500. ölüm yıldönümü anılan Rönesans öncesi “sürreel” ressam Hieronymus Bosch’un şehri. Buralar da duvar sanatına açılan şehirler. Avrupa’nın “turizm cenneti” sayılmayan, sadece meraklıların, bilenlerin ziyaret ettiği, paraya para demeyen zengin şehirleri bile turizmde inovasyon yapıyorlar.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics