e-toplum 07 KASIM 2013 / 10:19

E-bankacılık mobil imzayla güvende

Telefonunuza virüs bulaşsa da, çalınsa da internet bankacılığını güvenle kullanmanız mümkün.

İnternet suçlarının çeşitlerinin ve niteliklerinin artması internet bankacılığını doğrudan tehdit ediyor. Akıllı telefonlara, bilgisayar, tablet gibi, mobil cihazlara bulaşan virüsler  bankacılık dolandırıcılığının yaygınlaşmasının en önemli aracı durumunda. Yazılarımızda sıklıkla belirttiğimiz gibi her geçen gün yeni kötü niyetli yazılımlar ve siber saldırı yöntemleri geliştiriliyor ve siber tehditler evrilerek geliştiriliyor. Yeni geliştirilen virüsler kullanıcıların tek kullanımlık SMS şifrelerini çalarak banka hesaplarından para aktarımı sağlayabiliyor.

Telefonunuz çalınsa da e-banka hesabınız güvende

E-Güven internet bankacılığında güvenlik sağlanması için mobil imza kullanılmasını öneriyor. Virüs bulaşan telefonlarla bile e-bankacılık güvenliği sağlamak mümkün.  Cep telefonunu gelen şifreden sonra istenen mobil imza , güvenlik önlemlerini bir kedeme daha artırarak emniyet sağlıyor. Ayrıca parmak izi kontrol sistemleriyle de e-bankacılık güvenlik sistemleri artırılabiliyor.

E-GÜVEN’in Genel Müdürü Can Orhun, "Bankacılık sektörü her zaman son teknolojileri kullanarak güvenlik konusunda en üst seviyeleri hedefliyor. Ama unutulmaması gereken nokta da korsanların-dolandırıcıların her gün yeni bir yöntemi-virüsü geliştirip kullanıyor olması... Ne yazık ki son dönemde ülkemizde de basına yansıdığı gibi bazen güvenli bankacılık uygulamaları bile aşılabiliyor. Bu duruma neden olan ve ülkemizde son zamanlarda ortaya çıkan bir virüsle tek kullanımlık şifrelerin bile güvenliğinin aşılabileceği ortaya çıkmış oldu. E-GÜVEN olarak kullanıcıların güvenle İnternet bankacılığına giriş yapabilmesini sağlayacak mobil imzanın, şu anda en üst seviye güvenlik sunduğunu hatırlatmak istiyoruz. İnternet korsanları, kullanıcıların ister bilgisayarına ister telefonuna sızsınlar, mobil imza şifresini bilmedikleri sürece hiçbir şekilde hesaba erişemiyorlar. Mobil imza sayesinde kullanıcılar hiçbir endişe duymadan güvenle İnternetten banka hesaplarına erişebiliyorlar.”

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics