e-toplum 05 OCAK 2015 / 09:16

e-Devlet Eylem Planı için yeni adım

‘2015-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı Projesi’ açılış toplantısı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın da katılımıyla 24 Aralık tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantıda açılış konuşmasını yapan UDHB Haberleşme Genel Müdürü Mustafa Koç, “Kamunun tecrübesi, sivil toplum kuruluşlarının bütüncül bakış açısı, üniversitelerin bilimsel yaklaşımı ve özel sektörün dinamizmiyle dönüşüme birlikte yön verme isteğindeyiz” dedi. UDHB, Haberleşme Genel Müdürlüğü, e-Devlet Hizmetleri Daire Başkanı Ensar Kılıç da bilişim sektöründeki gelişmelerin tüm sektörleri etkilediğine vurgu yaparak olgunluk seviyesi yüksek hizmetlerin e-Devlet kapısına bütünleştirmesini artırarak daha fazla tasarruf elde edileceğini kaydetti. Kılıç, “Paydaşların ihtiyaçlarına önem veren bütüncül bir e-Devlet stratejisi, en önemlisi de bunun ölçümlenmesin yapmak büyük önem taşıyor. Ölçümlenemeyen uygulamaların yönetilemeyeceğini biliyoruz” ifadesini kullandı.

TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, “e-Devlet ve e-Dönüşüm sonunda, kamu yönetimi açısından büyük sıçrama gerçekleştireceğiz. Kurum içi dönüşümde kurumdaki tüm süreçlerin sanal ortama taşınması gerekiyor. e-Devlet sistem getiriyor” açıklamasını yaptı.

Ar-Ge için 1 milyar TL’lik kaynak hazır

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan konuşmasında, “Değişim ve dönüşümün öncülüğünü bilgi teknolojileri yapıyor. Bugün biz, Avrupa Birliği’nin e-Devlet endeksinde 33 ülke arasında 6. sırada olsak da bu bizim için kesinlikle yeterli değil, daha üst sıralarda olmak zorundayız. Son 12 yılda yıllık ortalama yüzde 10’un üzerinde büyüyen bilgi ve iletişim sektörü var. Bu yıl yüzde 12’lik bir büyüme bekliyoruz. e-Devlette istenilen noktada değiliz. Bundan sonraki süreçte, eylem planıyla birlikte vatandaşımızın neye ihtiyacı varsa ilgili kurum tarafından e-Devlet üzerinden karşılanmasını istiyoruz “ dedi. Ar-Ge çalışmaları için 1 milyar TL’lik kaynağı özel sektöre vermeye hazır olduklarının haberini veren Elvan, tüm tarafların projelerini hazırlayıp sunmalarını istediklerini kaydetti. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yazılım ve donanımlarının ortak; tek veya birkaç veri merkezinde toplanmasını sağlayacaklarını dile getiren Elvan, Kamu Entegre Veri Merkezi ile ilgili şunları söyledi:

“Çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’de birkaç merkezimiz olacak. Tüm bu bilgiler yedekleriyle bu merkezlerde toplanacak. Bu sayede kamu kurum ve kuruluşları arasındaki iletişim daha hızlanacak, daha güvenli hale gelecek ve maliyetlerde ciddi düşüş yaşanacak.” Kamu Intranet Sistemi’nin de kurulmamış olmasına dikkat çeken Elvan, Kamu Net üzerinden kurumları birbirine güvenli şekilde bütünleştirmek istediklerini ifade etti.

 
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics