e-toplum 26 ARALIK 2010 / 18:00

e-Devletin Oskarları sahiplerini buldu

eTR ödüllerini kazanan projeler belli oldu.

eTR Ödülleri’ni kazanan kurumlar ve projeler belli oldu.
BThaber Gazetesi ve BTnet.com.tr’nin basın sponsoru ve Turkcell’in ana sponsor olduğu; Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 8.’si gerçekleştirilen e-Devlet uygulamalarının Oscar’ı “e-Türkiye (eTR) Ödülleri”nde kazananlar belli oldu.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gerçekleştirilen tören öncesi açılış konuşmalarını TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı gerçekleştirdi. Sabahki oturumun açılış konuşmasını TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanı Erman Ilıcak yaparken davetli konuşmacı olarak ise IS-Practice Kurucu ve Yöneticisi Hugo Kerschot, e-Devlet uygulamalarına ilişkin özel bir sunum yaparak başarılı örnek uygulamaları ve gelecekte e-Devlet uygulamalarının vizyonunu konuklarla paylaştı.

3 kategori ve özel ödül kategorilerinde ödüller verildi
‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’ kategorisinde Emniyet Genel Müdürlüğü ‘Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılması’ adlı projesiyle; ‘Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’ kategorisinde ise Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ‘Çevrimiçi Çevre İzinleri’ adlı projesiyle ve ‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’ kategorisinde Orman Genel Müdürlüğü ‘Orman Yangın Erken Uyarı Sistemi’ adlı projesiyle; ödüle layık görüldü.
Bu kategorilerin dışında modern devlet anlayışını destekleyen, şeffaflık, sosyal sorumluluk gibi ilkeleri benimsemiş uygulamalar arasından Gaziantep Şahinbey İlçe Belediyesi’ne ‘Rehber Eşliğinde Sanal Belediyecilik Projesi’, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı’na ‘Web Tarım TV Projesi’ ve Sakarya Serdivan Belediyesi’ne ‘Serdivan Kentsel Otomasyon Projesi’ nedeniyle Özel Ödül verildi.
Konuyla ilgili olarak TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, “Sivil toplum kuruluşlarını fikir üreten bir fabrika gibi görüyorum. Bu tip bir etkinlikle e-Devlet uygulamaları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan TÜSİAD ve TBV’ye teşekkürlerimi sunarım” dedi. Binali Yıldırım ise “Bakanlığımız koordinasyonunda bugün itibariyle, e-devlet kapısından; 27 ayrı kuruma ait 223 adet hizmete erişimi mümkün hale getirdik. Hizmetleri kullanan vatandaş sayısı 1.2 milyonu geçiyor. Hizmetleri elektronik ortamdan sunmanın yanı sıra bu hizmetleri kullanacak tüm vatandaşlarımızın iletişim ve sayısal okuryazarlıklarını artırmak en temel görevimiz” diye konuştu.
TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı “e-devlet uygulamalarında sosyal medya konusunu görmezden gelemeyiz. Sosyal medya 3G ile gelişiyor. Bu gelişim birbirini tetikliyor. Sosyal medya kullanan e-devlet daha saydam olur. Daha demokrat olur. Daha paylaşımcı olur. Vatandaş daha katılımcı olur. Alfabenin tüm harflerini devlet için kullanır olduk. E-devlet dedik, m-devlet dedik. Biz de bir harf ekleyelim. S-devlet. Sonuç olarak, e-devlette sosyal medya kullanarak s-devlete yönelmede geç kalmayalım. S-devlet derken saydam devlet, samimi devlet demek istiyorum.”
eTR Ödülleri’ni kazanan projeler ile ilgili ayrıntılı bilgileri önümüzdeki hafta okuyucuları ile buluşacak olan e-Devlet Dergisi’nde bulabilirsiniz.
ETİKETLER : Sayı:801

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics