e-toplum 31 OCAK 2010 / 18:00

e-Devletin yolu e-belediyeden geçiyor

Kentlerin gelişmesi ve nüfuslarının artmasına paralel olarak vatandaşların da yerel yönetimlerden beklentileri artıyor ve farklılaşıyor. Vatandaşlar, belediyelerin tüm çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak, karar verici bir pozisyonda olabilmek ve belediye hizmetlerine en hızlı ve en kısa yoldan ulaşmak istiyor. Belediyeler ise kendi görev tanımları içinde minimum düzeyde kaynak ile elde edebilecekleri en büyük faydayı sağlamaya çalışıyorlar. Vatandaşlar ve belediyelerin bu isteklerinin gerçekleşmesinin yolu ise bilişim teknolojilerinden geçiyor. Vatandaşların bu beklentilerine yanıt bulmaya çalışan vizyoner belediyeler bilişim teknolojileri yatırımlarını her geçen gün biraz daha geliştirip, yeni hizmetleri devreye alıyorlar. Böylece hem vatandaşların isteğini yerine getirmiş hem de kurum içinde bir verimlilik ortamı sağlamış oluyorlar.
Belediyelerin yaptıkları bu teknoloji yatırımları aslında e-devlete giden yolun temel taşlarından birini de oluşturuyor. Belediyeler birçok hizmeti, daha kısa sürelerde devreye alarak, diğer kurumlara da bir bakıma örnek teşkil edebiliyorlar. Belediyelerin teknoloji projeleri ile ilgili haberleri son dönemlerde daha fazla okurken, bu projeler de öne çıkmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan, TÜSİAD ve TBV tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen eTR Ödülleri’nin yıldızı belediyeler oldu. Söke Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Bayrampaşa Belediyesi ve Etimesgut Belediyesi ödül kazandılar.

sefik_karakayaeTR Ödülleri, belediyelere cesaret veriyor

Belediyelere yönelik teknoloji çözümleri ve hizmetleri sunan Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya’ya göre, vatandaş – belediye dönüşüm süreçlerinde belediyeler proaktif rol oynuyor. Belediyelerin, insanların bire bir muhatap olduğu kurumlar olduğunun altını çizen Şekip Karakaya, konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı:
“Belediyeler, vatandaşlara bazı hizmetleri elektronik ortamda sunmaya başladıkça, vatandaşların bu konudaki beklentileri de gelişti ve daha fazla hizmeti bu ortamda istemeye başladılar. Belediyeler, e-devlet projelerinin daha kolay hayata
geçtiği ve sonuçlarının daha çabuk alındığı ortamları içeriyorlar.
Bundan sonraki yerel seçim propagandalarında adayların, daha fazla teknoloji projelerinden ve hizmetlerinden bahsettiğini duyacağız. Bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen eTR Ödülleri’nde birçok belediyemizin ödül kazanması, belediyelerdeki değişimin de bir habercisi. Bu belediyelerin başarıları diğer birçok belediyemiz için de cesaret verici bir motivasyon
unsuru oldu.”
ETİKETLER : Sayı:756

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics