e-toplum 12 ŞUBAT 2018 / 11:42

e-İmza’da entegrasyon esas

CBKSoft ve Ark Teknoloji, e-imzanın yaygınlaşması ve kolay kullanımını sağlamak için işbirliği kararı aldı. Ark Teknoloji tarafından e-imzanın kolay ve güvenli kullanılmasını sağlamak için geliştirilen bir e-imza çözümü olan ArkSigner teknolojisi, CBKSoft’un 20 ayrı ülkede farklı sektörlerden 300 binden fazla tarafından kullanıcı tarafından tercih edilen elektronik belge, form ve süreç yönetim sistemi olan enVision ile entegre edildi. iOS işletim sistemlerinde mevcut e-imza uygulamalarının yaşadığı sıkıntılar enVision ve ArkSigner işbirliğinde hazırlanan enVision Mobil Uygulaması’na entegre edilen yazılım ile ortadan kalkacak.

Böylece enVision Mobil kullanan tüm kurum yöneticileri ve çalışanları, diledikleri yerden diledikleri zamanda tüm mobil işletim sistemli akıllı cep telefonlarından ve tabletlerinden elektronik imzalarını kullanabilme fırsatı yakalayacak. Ofis bağımsız bu çözüm ile kurumlar ve firmalar iş süreçlerini hızlandırarak önemli zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak.

İşbirliği kapsamında; Android ve iOS uyumlu akıllı telefon ve tabletler için geliştirilen uygulama ile e-İmzalar, mobil cihazlar üzerinden bilgisayardaki kadar rahat atılabilecek. Böylece e-imzanın kullanımı mobil cihazların olduğu her yerde mümkün olacak. CBKSoft Genel Müdürü Salih Kanlı, “e-İmza kullanımında iOS tarafında bazı sıkıntılar vardı. Özellikle üst düzey yöneticiler açısından bu durum problem yaratıyordu. Ark Teknoloji ile işbirliği ile bu problem ortadan kalkacak, e-İmza sayıları ve iş verimliği artacak, ofis bağımsız bir süreç yönetimi sağlanmış olacak” dedi. Ark Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Kahramaner ise “Entegre ettiğimiz kart okuyucular ile kullanıcılar sadece iOS değil, Android ve bilgisayarlarda da e-İmza atılabilecek. Mobilleşmiş iş hayatında, mobil operatörlerden bağımsız istediğiniz yerde istediğiniz anda saniyeler içerisinde e-İmza atabileceksiniz. Sadece Windows değil, Mac OS X, Pardus ve Ubuntu işletim sistemlerinde de sorunsuzca e-imza atabileceksiniz” bilgisini verdi.