e-toplum 25 KASIM 2013 / 08:02

e-İmza, Kamu SM ile dönüşüyor

III. Kamu SM (Sertifikasyon Merkezi) e-İmza Platformu 13-14 Kasım tarihinde, kamu kurum üst düzey yöneticilerinin, özel sektör temsilcilerinin ve e-İmza’ya geçmek isteyen kurum çalışanlarının katılımıyla Ankara’da düzenlendi.

Türkiye’nin ilk elektronik sertifika sağlayıcısı ve kamu kurumlarının elektronik sertifika teminindeki tek adresi olan TÜBİTAK BİLGEM Kamu Sertifikasyon Merkezi, 3. kez Kamu SM e-İmza Platformu’nu gerçekleştirerek katılımcılara kurumlardaki başarılı e-İmza içeren e-Devlet uygulamalarının aktarılmasını sağladı. Platformda, bu başarı hikâyelerinin anlatılmasının yanı sıra e-İmza eksenli teknolojiler tanıtıldı ve Kamu SM’nin yenilik süreci paylaşıldı.
Açılış konuşmasında TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Dr. Hasan Palaz, “TÜBİTAK BİLGEM, Kamu Sertifikasyon Merkezi’ni işletiyor ve kamuda e-İmzanın yoğun şekilde kullanımını sağlamak için bu süreçte yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi. Kamu SM Yöneticisi Hasan Başaran da Kamu SM stratejilerini aktararak kullanıcı odaklı sertifikasyon yönetimine odaklanacaklarını kaydetti. Kamu SM Uygulama Sorumlusu Emrah Durmaz da Kamu SM değişim süreci hakkında bilgi verdi. Durmaz, “Kamu SM olarak 7/24 verdiğimiz hizmetlerimiz bulunuyor. 2 binin üzerinde kurum, 30-40 bin müşteri ile çalışıyoruz. Sertifika süreçlerini hızlandırmak için yepyeni bir sistemle ortaya çıktık. Donanım, yazılım, mimari süreçlerini değiştirdik. Hedefimiz milyonlarca kurumsal ve bireysel müşteriye uçtan uca çevrimiçi işlemler yapmak. Ayrıca e-Şube hedefimiz bulunuyor” şeklinde konuştu. Kamu SM Ankara Yöneticisi Hasan Subaşı, yeni nesil akıllı kart okuyucu MİLKO’nun oluşum sürecini katılımcılarla paylaştı.
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics