e-toplum 28 ARALIK 2012 / 10:48

E-kitap nerede okunur?

Son yıllarda e-kitap okuyan kişilerin sayısındaki artışla birlikte bu kadar çok e-kitap'ın hangi platformda okunduğu da dikkat çeken bir ayrıntı haline geldi. Bu konuya ışık tutmak amacıyla Pew internet araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankette kullanıcıların e-kitap okurken tabletleri mi yoksa e-okuyucuları mı tercih ettiği sorusuna cevap arandı.

Araştırma sonuçlarına göre insanların e-kitapları tabletler üzerinden okumayı daha çok tercih ettikleri ortaya çıktı. Ekim ve Kasım ayları arasında yapılan ankette önceki sene yüzde 18 olan tablet ya da özel bir e-okuyucu sahibi olan insan sayısı, 2012'de yüzde 33'e kadar yükselmiş durumda. Fakat son dönemlerde bu iki alet arasında tabletlerin daha baskın olduğu  açıklandı. Mayıs 2010'da yapılmış bir önceki anketin sonuçlarında ise e-okuyucular tabletlere oranla daha popülerdi.

Aynı zamanda e-kitap okuyan Amerikalıların sayısının önceki sene yüzde 16 olan oranının, bu sene yüzde 23'e yükseldiği ortaya çıktı. Basılı kitaplara olan ilginin azaldığı ise dikkat çeken başka bir ayrıntı. Araştırmaya göre ABD'de basılı kitaplara ilgi yüzde 72'den yüzde 67'ye geriledi. Araştırmada ele alınan başka bir konu ise bu kadar çok e-kitabı kimlerin okuduğu ile ilgili. Ankete katılan okuyucular arasında e-kitap sahiplerinin genellikle üniversite mezunu ve yıllık geliri 75 bin ABD Doları seviyesinde olan 30-49 yaş arası kişiler olduğu açıklandı. Kadın-erkek oranı olarka bakıldığında başa baş olan e-kitap okuyucusu kitlesi daha çok şehirlerde ikamet eden kişilerden oluşuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics