e-toplum 16 MART 2015 / 07:41

e-Sınav geliyor!

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerler Sınavı artık elektronik ortama taşınıyor. Yıl sonuna kadar aralarında Eskişehir, Bursa ve İstanbul´un da bulunduğu 30 ilde, 110 e-sınav merkezinin açılması planlanıyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Başkent Öğretmenevi´nde, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yürütülen ‘e-Sınav’lara ilişkin toplantı düzenledi. MEB olarak, teknolojik değişimi yakalamak için etkili ve kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Muhterem Kurt, Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerler Sınavı´nı (MTSK) Haziran 2011´den beri Ankara´da tek merkezde e-Sınav olarak yaptıklarını anlattı ve artık başkentte 3 e-Sınav merkezi bulunduğunu ifade etti.

MEB e-Sınava geçerek bir ilke imza attı

Haftada 840, ayda 3 bin 360 kursiyerinin elektronik ortamda sınava alındığını aktaran Kurt, "Gelişen teknolojiyi, Milli Eğitim Bakanlığı halkımıza açmıştır. Özellikle, sınavlarda da e-Sınav sistemine geçerek bir ilke imza atmıştır. Bu sınav, her şeyden önce çok hızlı. Ayrıca, sınav evrakı basmamıza gerek kalmıyor. Böylece, evraklarının sevkiyat sürecini ortadan kaldırmış ve maliyeti de düşürmüş oluyoruz. Aynı zamanda çok çevreci bir sınav olarak nitelendirebiliriz" dedi.  Sınav salonlarında, kursiyerlerin oturacağı masadaki tabletlere, kimlik bilgilerinin yansıtıldığını söyleyen Kurt, ekranındaki fotoğraf ve bilgilerinin, sınav görevlisi tarafından kontrol edilerek kimlik tespitinin yapıldığını belirtti. Kurt, öğrencilerin, sınav sonrası, sonuç alma ekranından, sonucunu da anında öğrenebildiğini aktararak “e-Sınavı, Türkiye´de yaygınlaştırmak için harekete geçtik. Yıl sonuna kadar aralarında Eskişehir, Bursa ve İstanbul´un da bulunduğu 30 ilde, 110 merkez açmayı ve MTSK´yı elektronik ortamda yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

İlerde sınav tarihi olmayacak!

Kurt, öğrencilerin, internetten e-Sınav modülünden, aldıkları randevularla, saatinde gelerek sınava gireceklerinin altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ortaöğretim okullarında geçen yıllarda yaklaşık 742 bin tablet dağıttık. Bu yıl da 700 bin tableti öğrencilere ulaştıracağız. İleriye dönük olarak, tabletlerde öğrencilerimize sınav yapma imkânına da sahibiz. Bütün öğrencilerimiz tablet sahibi olduklarında, okullardaki ders sınavlarımızı bile tablet aracığıyla güvenli bir şekilde yapmamız mümkün olacak. Dolayısıyla ileride, bir sınav tarihi, bir sınav takvimi, bir sınav saati olmayacak. Her öğretmen istediği zaman, kendi sınıfında ders sınavlarını da elektronik ortamda, güvenli bir şekilde yapabilecek."

Yıl sonuna kadar etkileşimli tahta dağıtımı tamamlanacak

MTSK´larda, uygulanan e-Sınavın, çok güvenli olduğunun ve kimlik bilgilerinin ekranlarda yer aldığının altını çizen Kurt, ilerleyen süreçte tabletlerdeki ön kameralarla, sınava giren kişilerin biyometrik fotoğraflarının çekilerek kişinin aday olup olmadığının sistem üzerinden tespit edeceğini kaydetti. e-Sınavlar sonrası, Türkiye´nin gelecek politikalarına yön verecek ciddi istatistiki verilere ulaşacaklarını dile getiren Kurt, 2015-2016 eğitim öğretim yılında, okullarda tabletlerin çok etkin şekilde kullanılacağını ve yıl sonuna kadar bütün ortaokul ve liselere, etkileşimli tahtaların dağıtılmış olacağını belirtti. Muhterem Kurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Her ilde elektronik altyapısı tamamlanmış uzaktan eğitim merkezleri (UZEM) bulunuyor. İlerleyen dönemde, bu merkezlerde öncelikle MTSK´ları, daha sonra da açık lise sınavlarını e-Sınav olarak yapmayı planlıyoruz. Bütün öğrencilerin tabletleri tamamlandığında okullarda da çok rahat şekilde e-Sınavlar gerçekleştirilecek. Dolayısıyla, tableti olan bütün okullarda, bu sınavı yapma imkânımız var. 110 UZEM dışında, istediğimiz okulu açarak, öğrencileri sınıfa alarak, önlerine birer tablet koyarak Motorlu Taşıt  Sürücü Kursiyerler Sınavı´nı, açık lise sınavlarını çok rahat yapabiliriz. Bununla ilgili, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz, ciddi bir çalışma yapıyor. Son çalışmaları da şu: Açık uçlu sorular üzerinde çalışıyorlar. Bunun testlerini yapıyorlar. Önümüzdeki ayda, bununla ilgili birkaç sınav uygulayacaklar.” Kurt, elektronik ortama ve tablete geçmelerinin "kalem-kağıdı bir kenara ittikleri" anlamı taşımadığını ve bu yıl alacakları 700 bin tablete özellikle kalem şartı koyduklarını ifade etti ve ileride, öğretmenler açık uçlu sınav yapmak veya ödev vermek isterlerse bunların da tabletler üzerinden yapılabileceğini belirtti. Kurt, ihalenin tamamlanmasının ardından mayıstan itibaren okullara tabletlerini dağıtılacağını kaydetti ve okullarda e-Sınav yapılabilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu, henüz tablet dağıtımının tamamlanmadığını söyledi.

 
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics