e-toplum 26 OCAK 2015 / 05:21

e-Türkiye TBMM’de buluştu

‘12. eTürkiye (eTR) Ödülleri’, 15 Ocak tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen ‘12. eTürkiye (eTR) Ödülleri’ töreninde bir konuşma yapan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, eTR Ödülleri’nin ülkemizin sayısal dönüşümünde önemli bir yol gösterici olduğunu vurgulayarak vatandaşlara doğrudan dokunan kamu sektöründe sayısal teknolojileri tam performansla hayata geçirmek üzere faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti. Süel, ‘fiber’in ulusal bir politika haline getirilip “ülkemizin dört bir yanının fiber ağlarla bağlanmasını istiyoruz” dedi.

e-Devlet değişime açık değilse ilerleme kaydedilemez

TÜSİAD Bilgi Toplumu, Bilgi-İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Esin Güral Argat da konuşmasında; e-Dönüşüm sürecinde vatandaşların aktif rol almasının sağlanması ve e-Katılımın desteklenmesi gerektiğine inandıklarına dikkat çekerek “Vatandaşlarla birebir etkileşim halinde olan yerel yönetimlerin, süreçlerde ve uygulamalarda daha aktif olarak yer alması, e-Devlet politikalarının başarıya ulaşmasına şüphesiz ivme katacaktır. e-Devlet uygulamaları kamu yönetiminin işleyiş süreçlerini kapsamalı. Değişime açık, yenilikçi bireylerin desteğinden yoksun olarak e-Devlet’te bir gelişme kaydedemeyiz. Teknolojinin bugün ulaştığı ve gelecekte varacağı noktalara uyum sağlayan, hatta bu değişimi yaratan, etkileyen bir insan gücüne sahip olmalıyız” açıklamasını yaptı. TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı da şunları kaydetti: “ Ekonomimizi daha iyi yönetmek, daha verimli kılmak, daha etkin hale getirmek, veri temeline dayalı bir ekonomiye dönüştürmek, cari açığı azaltmak, dış ticaret dengesini tutturmak, kısacası, ülkemizin satın alma gücünü artırmak, her bir vatandaşımıza daha eşitlikçi, daha adil, daha müreffeh bir hayat sunmak hedefimiz var.” Eczacıbaşı, e-Devlet konusundaki bütün başarıların, birkaç saniyede kazaya uğrayabileceğinin de altını çizerek siber saldırı ve organize veri hırsızlığının sürekli bir tehdit olduğunu ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısı’nın Yüce Meclisimiz’de yasalaşma sürecine girmesinden memnun olduğumuzu belirtmek isterim. Bu tasarının, Avrupa Birliği normlarına uygun olarak hukuk dünyamıza kazandırılmasını destekliyoruz.”

eTR Ödülleri'ni kazananlar

Konuşmaların ardından, ‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’, ‘Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’, ‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’ ve ‘Yerel Yönetimler’ kategorilerinde finale kalan 20 projeden kazananlar, jürinin yaptığı elektronik oylamayla tören esnasında belirlendi:

Kamu Kurumlarına Yönelik Kategoriler’de;

‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’ / İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı - e-Otoban Projesi,

‘Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’ / Çevre ve Şehircilik Bakanlığı - Çevrimiçi Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetim Sistemi

‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’ / Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü – Mobil Kaza Tespit Tutanağı Uygulaması

Yerel Yönetimlere Yönelik Kategoriler’de ise;

‘Küçük Ölçekli Belediye’ / Seferihisar Belediyesi - SEFERIKART Uygulaması

‘Orta Ölçekli Belediye’ / Şahinbey Belediyesi’ – Açık Veri Portalı

‘Büyük Ölçekli Belediye’ / IETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü - İnteraktif Yolcu Bilgilendirme Sistemi projeleri ödüle layık görüldü.

En iyi gelişim gösteren proje: OYEUS

e-Devlet uygulamalarıyla örnek olan veya örnek teşkil edebilecek uygulamalara verilen ‘eTR Yürütme Kurulu Özel Ödülü’, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü - e-Sendika projesine verilirken, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Müdürlüğü - 112 Acil Çağrı Merkezi projesi ‘Vodafone Özel Ödülü’nü aldı. Önceki yıllarda eTR ödülü almış olan projelerin gelişimlerinin takip edilmesi ve projelerin kazanımlarının değerlendirilmesi sonucunda, TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından ‘Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’ - Orman Yangın Erken Uyarı Sistemi’ne (OYEUS) ‘En İyi Gelişim Gösteren Proje’ ödülü verildi. ‘e Türkiye (eTR) Ödülleri’ ile örnek e-Devlet uygulamalarına dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenip özendirilmesi ve bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşması hedefleniyor.

 
ETİKETLER : 1006

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics