e-toplum 29 NİSAN 2013 / 08:01

e-Vize iş hacmini artıracak

Dışişleri Bakanlığı’nda; yeni başlatılan ‘e-Vize uygulaması’ ile ilgili, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katıldığı bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda; Dışişleri Bakanlığı ve THY arasında e-Vize konusunda protokol imzalandı. Protokolü Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ile THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu imzaladı.
E-Vize uygulamasının tanıtımı amacıyla 24 Nisan günü Dışişleri Bakanlığı’nda bir toplantı düzenlendi. Toplantıda; Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Türk Hava Yolları ile ülkeye giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarına elektronik ortamda vize vermeye başlandığını açıkladı. Sınır kapılarında uygulanan bandrol vizenin yerini alan ve geçen hafta uygulamaya konulan e-Vize’nin, devrim mahiyetinde bir uygulama olduğunu belirten Davutoğlu, “Şu anda bu uygulamayı bu çapta yapan herhangi bir ülke yok. Devlet kurumları olarak bütünleşik çalışırsak ülkemizin itibarını yansıtabiliriz” dedi. İçişleri Bakanlığı’nın veritabanını Dışişleri Bakanlığı’na açtığını belirten Davutoğlu, bilgilerin mahremiyetinin bulunduğunu, bu bilgilere sadece bu iki bakanlığın erişebileceğini söyledi. Ahmet Davutoğlu, uygulamanın Türkiye’nin birçok ülkedeki başkonsolosluklarında iş yükünü azaltırken, THY’nin iş hacmini artıracağını; Türkiye’ye diğer ülke işadamlarının gelişini kolaylaştıracağı için Türk işadamlarının verimliliğini yükselteceğini ifade etti. Muammer Güler ise konuşmasında, güzel bir işbirliği sonucu ortaya çıkan uygulamanın, hem çağdaş devlet yönetimi imajını pekiştireceğini hem de hızlı şekilde vize kolaylığı sağlayacağını söyledi. Güler, “Artık pasaportlardaki yongalar okutularak tüm bilgiler alınabilecek” dedi. Mehmet Şimşek de, e-Vize uygulamasının; kamunun verimli çalışabileceğini, etkin ve kaliteli hizmet sunabileceğini dünyaya örnek olacak bir sistemle gösterdiğini söyledi. Şimşek, Maliye’de de zihniyet değişimi yaşadıklarını belirterek, “yakında, e-defter, e-fatura gibi her şeyi elektronik ortama taşıyacağız” açıklamasını yaptı.

e-Vize çok hızlı
Toplantıda Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, e-Vize uygulamasının nasıl işlediğini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Koru, “17 Nisan’da başlatılan uygulamayla yılda 7,5 milyon yabancıya elektronik ortamda vize verilecek. 600 bin kişinin ise yine konsolosluklardan vize almaya devam edeceği öngörülüyor. Uygulamanın başladığı günden bu yana 2 bine yakın e-Vize verildi. Ülke güvenliği, turizmin geliştirilmesi, dış ticaretin artırılması için e-Vize çok önemli. Vizenin yüzde 95 gibi önemli bir oranı havaalanında veriliyor; bu da yığılmalara neden oluyor. Elektronik ortamda vize almak yaklaşık 2 dakika 14 saniye sürüyor” dedi.

THY ile ortak çalışma

THY ofislerine ‘kiosk’lar kurulacağını söyleyen Naci Koru, e-Vize’nin ‘kiosk’lar üzerinden verileceğini kaydetti. Koru “e-Vize başvurusu için Yönetim Modülü’nü kendimiz geliştirdik. Bu uygulamayla; tüm harçlar artık bir hesaptan hazineye devredilirken yabancıların kayıtları da daha ayrıntılı formatta tutulabilecek” açıklamasını yaptı.
E-vizeler www.evisa.gov.tr adresi üzerinden istenilen bilgilerin eksiksiz girilmesi ve başvuruların onaylanmasının ardından gerçekleştirilen çevrimiçi ödeme sonrası indirilebilecek. E-vize uygulaması yalnızca turistik ve ticari amaçlı seyahatler için geçerli olacak. İş ve eğitim gibi diğer amaçlarla yapılacak seyahatler için gerekli vizeler, yine büyükelçilikler ve konsolosluklar tarafından verilecek.
ETİKETLER : Sayı:919

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics