e-toplum 17 OCAK 2010 / 18:00

Eğitimde yol ayrımı

ABD’de bazı yüksek eğitim kurumları, lisans programlarını temelden değiştirmeye başladı. Bu, “eğitim, ille meslek sahibi yapmaz, ama yaşama hazırlar” ilkesinin geçen yüzyılda kalmaya başladığına mı işaret ediyor acaba? Duruma bir bakalım:
l Louisiana (Lafayette) eyalet üniversitesi, felsefe lisans eğitimine son verdi. Son 5 yılda felsefede lisans öğrenimi gören öğrenci ortalaması sadece 3,4 idi. 2008’de hiç kimse felsefeye yazılmadı.
l Michigan Eyalet Üniversitesi, Amerikan kültür ve tarih araştırmaları ve klasik diller eğitiminde lisansa son verdi. 2002’den bu yana Asya dillerine rağbet yüzde 38 arttı.
l Texas (Austin) üniversitesi, “Çalışma Hayatında İngilizce” adlı yeni lisans programında “network” oluşturmayı, rapordan özet çıkartmayı, mülakatta başarılı olmayı, klasik edebiyat örnekleriyle öğretiyor. Örneğin: Arthur Miller’in ikonik eseri Satıcının Ölümü’nü ve Amerikan edebiyatının  temel eserlerinden Muhteşem Gatsby’i analiz ettirerek.
l Maryland Üniversitesi, öğrencilere şu sorulara hızlı yanıt vermeyi öğretmeye başladı: Diplomanızla ne iş yapacaksınız? Eğer yanıtı siz bilmiyorsanız, işveren nasıl bilsin?
l Maine eyaletinde Thomas College, “İşiniz Garanti!” sloganıyla öğrenci kabul ediyor. Mezuniyetten sonraki altı ay içinde iş bulamazsa, öğrenci okula dönebilecek. Okul, öğrencinin eğitim masraflarını bir yıllığına karşılayacak.
Bu örnekler, ABD’de üniversite eğitiminden beklentilerin değişmeye başladığını ve “uyanık” okulların, durumu önceden fark ederek “uyuyanlar”dan ayrıştığını gösteriyor. Yüksek eğitimi yaşama hazırlık değil, iş bulmaya yönelik bir meslek eğitimi olarak görenlerin sayısı arttıkça, okullar, ders ayarlama ve tanımlamada yenilikçi adımlar atmaya kendilerini mecbur hissedecek.
ETİKETLER : Sayı:754

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics