e-toplum 04 ARALIK 2011 / 13:46

Eğitime başlık parası

Hindistan’da  erkeklerin mezuniyet diploması, evlilik “müzakereleri” sırasında başlık parasını belirliyor. Başlık parası istemek ve vermek yasak olduğu halde Hindistan’da başlık parası, kültürün bir parçası. Ve başlık parasını “diplomanın niteliği” belirliyor. Resmi olmayan araştırma sonuçlarına inanmak gerekirse hiyeraşi şöyleymiş:
Eğer Hindistan bürokrasisine üst düzey eleman yetiştiren Indian Administrative Service (bizde karşılığı yok ama, belki Siyasal Bilgiler Kamu Yönetimi sayılabilir?) Okulu’ndan mezun olan erkekler, en yüksek başlık parasını talep edebiliyormuş. MBA veya mühendislik daha geriden geliyor- başlık parası daha “ucuz.” Tıp da öyle.
Bunun dışındaki diplomalarda başlık parası iyice ucuzluyormuş. Hele serbest meslek sahibi veya girişimciyse...
Bedellere bakalım: Adamımız üst düzey devlet memurluğu için eğitim aldıysa 6.5 milyon Rupi karşılığı 142 bin dolar talep edebiliyor. MBA yaptıysa fiyat 6 milyon Rupi’ye (132 bin dolar) iniyor.
Kadınlarda durum değişik... İyi bir eğitim yapıp, bağımsız gelire sahip olmak isteyen kadınların “evlenememe” gibi bir sorunu varmış. Çünkü erkekler, kendileri kadar, hatta belki daha fazla kazanan kadın istemiyormuş (Hay Allah! Amma tanıdık bir öykü). Şöylesi en uygunuymuş oralarda: Kadının iyi eğitimli olması şart değil. Makul bir eğitim yapsın. Sosyal bilimler falan... Zaten evlendikten sonra kocası, çalışmasını istemeyecek.
Bu konularda bilgi veren Hintli bir baba şöyle diyor: Kızıma bir mühendislik veya MBA gibi pahalı bir eğitim yerine, 400 bin Rupi biriktirip mükemmel bir düğün yapmayı tercih ederim.
ETİKETLER : Sayı:848

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics