e-toplum 04 MART 2013 / 08:02

Elektronik Ticaret Kanun Tasarısı’nın yasalaşması bekleniyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü ve TÜBİSAD tarafından 14 Şubat’ta Ankara TOBB İkiz Kuleler’de ‘Türkiye’de Elektronik Ticaret Konferansı’ düzenlendi. Konferansın açılış konuşmalarını; İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü Direktörü Dr. Leyla Keser Berber, TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Kemal Cılız, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız yaptı. Meclis genel kurulunda bulunan elektronik ticaretle ilgili kanun tasarısını çok önemsediklerini dile getiren Berber, artık tüketicilerin e-ticaret’e daha fazla güven duyduklarını kaydetti. Yatırımların sürdürülebilir olmasına vurgu yapan Cılız da, “Öngörülebilir ve açık bir regülasyon ortamının oluşması büyük önem taşıyor” dedi. Ahmet Yücel, AB sürecinin sadece e-ticaret alanında değil, çevreden sağlığa pek çok reformu yanında getirdiğini dile getirirken, Altunyaldız da, “Değişimi yönetemezseniz eskiye katlanmak zorunda kalırsınız. Paradigmal değişimden bahsettik. Türk insanı, bu değişim ve gelişime açık. Elektronik ticareti düzenleyen tasarının yasalaşmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.
Konferans ana sunumunda; eBay Inc. Perakende ve Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Başkanı Stephan Zoll, dünyadaki e-ticaret eğilimleri hakkında bilgi verdi. E-Ticaret: Küresel Bakış Açıları panelinin moderatörlüğünü BTS Avukatlık Yönetici Ortağı Yasin Beceni yaparken, konuşmacı olarak AB Türkiye Delegasyonu Ticaret Ekonomi ve Tarım Bölümü Başkanı Michele Villani, Microsoft’tan Antony Cook, Facebook’tan Lord Richard Allan ve eBay Inc.’den Stephen Krawzyck katıldı. Villani Türkiye ekonomisinin büyüklüğüne vurgu yaparken, Allan da Türkiye’nin Facebook’ta gerçek bir başarı hikayesi olduğunu söyledi.
Kamu Kurumlarının Bakış Açısıyla e-Ticaret panelinin moderatörlüğünü ise Dr. Leyla Keser Berber gerçekleştirdi. Panele; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Yusuf Güney, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yakup Güzel, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Başkan Vekili Dr. Osman Nihat Şen, ve Gelir İdaresi Daire Başkanı Uğur Doğan katıldı. İsmail Yücel, Türkiye’de e-Ticaretin yasal bir altyapısı olmadığını belirtip ama artık yasal muhatabın da kendileri olduğunun altını çizdi.
ETİKETLER : Sayı:911

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics