e-toplum 22 TEMMUZ 2013 / 08:06

Elif Şafak: Sosyal medya ay gibi

Kadınların sayısal dünyadan daha fazla yararlanması ve yaratıcılıklarını, bu dünyaya daha fazla nasıl sunabileceklerine dair fikir paylaşımı yapılan DLD Kadın Konferansı’na Elif Şafak davetli konuşmacı olarak katıldı. 15 Temmuz’da sabah oturumunda 25 dakika süren, pürüzsüz İngilizcesiyle konuşması ve soru-yanıt sırasında “sosyal medyayı aya benzetmesi” ilginçti. “Ayın bir parlak ve aydınlık yüzü bir de karanlık yüzü vardır” dedi ve sosyal medyanın birleştirici ve bağlantı sağlayıcı yönünü övdü, ayrıştırıcı ve özellikle nefret söylemini cesaretlendirici olarak da kullanılmasından duyduğu endişeyi paylaştı.
Sayısal (Digital), yaşam (Life) ve tasarım (Design) sözcükleriyle tanınan DLD Konferansları, Almanya’nın yenilikçilik, Ar-Ge, tasarım (BMW, Siemens, Audi) merkezi Münih’e özgü bir platform. Münih, 1868’de açılan Teknik Üniversite çevresinde oluşan tekno-kültürparkı Maxvorstadt’la ünlü. Şehrin içindeki bu yaratıcı endüstri merkezi, estetik eski-yeni binaları, marka müzeleriyle bilgi, kültür, teknoloji üretimi cazibesi. DLD’nin böyle bir habitatta doğması ve yaşaması rastlantı değil.
Münih’te Nymphenburg Sarayı arazisinde 260 yıldır çalışan porselen atölyesinde toplanan konferansta Elif Şafak’ın konuşması için:
http://new.livestream.com/dld/women13day1/images/24473158
Bana ise kısa bir alıntılık yer var: “Sosyal medya nedeniyle aşırı görüşler yerel kalmıyor. Bütün dünyada izleniyor ve büyüyor. Herkes demokrasiyi ancak demokrasi içinde öğrenebilir.”
ETİKETLER : Sayı:931
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN