e-toplum 22 TEMMUZ 2013 / 08:06

Elif Şafak: Sosyal medya ay gibi

Kadınların sayısal dünyadan daha fazla yararlanması ve yaratıcılıklarını, bu dünyaya daha fazla nasıl sunabileceklerine dair fikir paylaşımı yapılan DLD Kadın Konferansı’na Elif Şafak davetli konuşmacı olarak katıldı. 15 Temmuz’da sabah oturumunda 25 dakika süren, pürüzsüz İngilizcesiyle konuşması ve soru-yanıt sırasında “sosyal medyayı aya benzetmesi” ilginçti. “Ayın bir parlak ve aydınlık yüzü bir de karanlık yüzü vardır” dedi ve sosyal medyanın birleştirici ve bağlantı sağlayıcı yönünü övdü, ayrıştırıcı ve özellikle nefret söylemini cesaretlendirici olarak da kullanılmasından duyduğu endişeyi paylaştı.
Sayısal (Digital), yaşam (Life) ve tasarım (Design) sözcükleriyle tanınan DLD Konferansları, Almanya’nın yenilikçilik, Ar-Ge, tasarım (BMW, Siemens, Audi) merkezi Münih’e özgü bir platform. Münih, 1868’de açılan Teknik Üniversite çevresinde oluşan tekno-kültürparkı Maxvorstadt’la ünlü. Şehrin içindeki bu yaratıcı endüstri merkezi, estetik eski-yeni binaları, marka müzeleriyle bilgi, kültür, teknoloji üretimi cazibesi. DLD’nin böyle bir habitatta doğması ve yaşaması rastlantı değil.
Münih’te Nymphenburg Sarayı arazisinde 260 yıldır çalışan porselen atölyesinde toplanan konferansta Elif Şafak’ın konuşması için:
http://new.livestream.com/dld/women13day1/images/24473158
Bana ise kısa bir alıntılık yer var: “Sosyal medya nedeniyle aşırı görüşler yerel kalmıyor. Bütün dünyada izleniyor ve büyüyor. Herkes demokrasiyi ancak demokrasi içinde öğrenebilir.”
ETİKETLER : Sayı:931

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics