e-toplum 17 EKİM 2010 / 18:00

Emlakta tren kolaylığı

Tasarımın popstarı Philippe Starck, Berlin’de İngiliz zenginlere süper prodüksiyon daireler yapacak.
Eee?.. Bize ne bundan? Arkadaş, zaten İstanbul dahil, dünyada 27 ülkede toplam 25 bin dairenin tasarımını “Yoo” adlı dev bir proje kapsamında yapıyor.
Yapıyor da, neden Berlin’de “İngilizlere” daire yapacakmış?
Çünkü, Londra-Berlin arası 2013’ten itibaren trenle 4 saate inecek. Ulaşım çok kolaylaşacak. Kent merkezinden, kent merkezine...
Şöyle olacak: Londra-Paris-Brüksel hattında çalışan Eurostar, bir üst modelini Siemens’e yaptırdı. Fransızlar, bunları kendi Alstom hızlı tren üreticisinin yapacağını beklerken çok bozuldular.
Siemens, yeni Eurostar’ı saatte 225 km hıza kavuşturacak. Londra-Paris arası iyimser bir tahminle 2 saate inecek. Şimdiki süre de zaten 2 saat 15 dakika! (1.2 milyon dolar yatırım, süreden dakikalar kazanmak için).
Yeni trenler, sinyalizasyon ve yüksek gerilim hattından enerji alma teknolojisinde daha fenni tasarlandı. Bu sayede, ülkelerin kendi demiryolu sinyal sistemine ve elektrik güç ağına geçince tren değiştirme mecburiyeti kalmıyor. Yani: Londra’dan binen yolcu, aktarma yapmadan Berlin’e kadar gidecek. Sade oraya da değil. Frankfurt ve Münih gibi daha uzak adreslere de. Oradaki emlakçılar da yeni müşterilerini bekliyor.
Philippe Starck ve ekibi, Berlin’in orta yerinde, Spree nehrine bakan über-lüks dairelere Fransız veya İtalyan değil, ama İngiliz müşteri çıkacağını anlamışlar. Burada yapacakları 86 daire, 500 bin ila 4 milyon dolara satılacak.
Kolaylaşan demiryolu ulaşımı, uzak bir ülkede ev sahibi olmayı da kolaylaştıracak. Manş Tüneli açıldıktan sonra Fransa’ya (aslında Avrupa’ya) ulaşım kolaylaşınca orada ev satın alan İngiliz sayısı artmıştı.  Alışverişe Londra’ya gelen Fransızlar ve başkaları da arttı. Çünkü trenle seyahat, uçaktan daha zahmetsiz ve rahat.
Kent merkezinden kent merkezine.
ETİKETLER : Sayı:792

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics