e-toplum 11 ARALIK 2009 / 16:11

En yüksek harcama gücüne Ortadoğulu yöneticiler sahip

Hay Group Uluslararası Yönetim Ücret Raporu 2009, yöneticilerin göreceli harcama güçlerini ve yöneticiler ile idari personel seviyesindeki çalışanların ücret farklılıklarını ortaya çıkardı. Rapora göre, Ortadoğulu yöneticiler en yüksek harcama gücüne sahipler.
Rapor, yetenekli üst düzey yönetici sıkıntısının yaşandığı ekonomilerde, arz ve talep yasalarının krizin üst yönetim ücretlerindeki etkilerine ağır bastığını göstererek, daha büyük ücret farklılıkları yarattığına işaret ediyor. Yönetim harcama gücünde, Körfez ülkeleri listeyi domine ederken, Şili, Romanya ve Türkiye de yöneticiler için çekici bölgeler olarak göze çarpıyor.
Hay Group Bilgi Hizmetleri Uluslararası Direktörü Philip Spriet’in raporla ilgili değerlendirmesi şöyle: “Hızlı büyüyen ekonomilerdeki yöneticiler ile durağan ekonomilerdeki yöneticilerin harcama gücü arasındaki farklılık önümüzdeki yıl da artış göstermeye müsait. Kriz, düşük artış seyrinde olan gelişmiş ekonomiler ile gelişmekte olan kırılgan ekonomilerdeki yöneticilerin harcama gücüne henüz tüm ağırlığı ile yansımadı. Krizi aşmaya çalışan hükümetler tarafından kamu harcamalarının artırıldığı durumlarda, yöneticiler için yakın gelecekte vergiler ve geçim maliyetlerinde bir artış öngörmekteyiz. Bu yöneticiler harcanabilir gelir seviyeleri üzerindeki esas etkiyi ancak önümüzdeki yıllarda hissedecekler.” Türkiye yönetim harcama gücü sıralamasında Romanya’nın arkasından geliyor ve yönetim ile idari personel seviyeleri arasındaki ücret farklılıkları kıyaslamasında da yüksek değerlerden birine sahip. Ortadoğu ülkeleri İngiltere, ABD ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden çok daha fazla yönetim harcama gücü sunuyor. Yönetim harcama güçleri arasındaki farklılık gelişmiş ekonomilerdeki durgunluk, ağır vergi yükümlülükleri ve yüksek hayat pahalılığı ile daha da belirgin hale geliyor.
ETİKETLER : Sayı:749

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN