e-toplum 21 MART 2010 / 18:00

Enerji, bilişimden ilgi bekliyor

e-Devlet Dergisi tarafından gerçekleştirilen e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantıları’nın 11.si “Bilişim Ekseninde Enerji Sektörü ve Gelecek” başlığıyla 16 Mart’ta Ankara’da düzenlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü (EÜAŞ), Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM), Enerji İşleri Genel Müdürlüğü (EİGM) ve bağlı kuruluşları ile bilişim şirketlerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Enerji Bakanlığı yürüttüğü bilişim projelerini ve 2010 yılı bilişim hedeflerini aktardı.
Toplantıda, Enerji Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik henüz yeteri kadar yatırım yapılmadığı ortaya konurken bilişim sektörü şirketlerinin de Enerji Bakanlığı’na daha fazla ilgi göstermesi ve proje üretilmesine katkı vermesi gerektiği mesajı verildi.
Enerji Bakanlığı ve bağlı kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği bilişim projelerinin ve hedeflerinin aktarıldığı toplantıda, kurumsal internet siteleri, e-imza projeleri, karar destek sistemleri, coğrafi bilgi sistemleri, doküman yönetim sistemleri, veri iletişimi ve paylaşımı, ağ yönetimi ve güvenliği konuşulan konular arasında yer aldı.
2010 yılı hedefleri
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Başkanı Şeref Efe yaptığı konuşmada, Enerji Bakanlığı’nın 2010 yılı hedeflerinin başında Enerji ve Tabii Kaynakları Yönetim ve İstatistik Sistemi (ESİS) projesinin hayata geçirilmesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bilgi ve Belge Yönetim Sistemi (ENEBİS) projesinin geliştirilmesi ve operasyonel modüllerinin tamamlanmasını, kurumda e-imza kullanımını ve Türkiye enerji ve tabii kaynaklar haritasının geliştirilmesini öngördüklerini açıkladı. Toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgiye E-Devlet Dergisi’nin yeni sayısından ulaşabilirsiniz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics