e-toplum 08 EYLÜL 2014 / 13:59

Enerji teknolojilerinin gelişimi için işbirliği

OSTİM Ekopark’ın Yönetici Şirketi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt ve OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’ın da katılımıyla OSTİM OSB’de 22 Ağustos’ta düzenlenen imza töreniyle kuruldu. Türkiye'nin enerji konusunda yaşadığı sıkıntıya çözüm üretmek ve enerji teknolojilerinin geliştirilmesine olanak sağlamak amacıyla, enerji alanında ulusal referans merkezi olması hedeflenen OSTİM Ekopark’ın Yönetici Şirket Ana Sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeyi, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Hacettepe Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ümmühan Şebnem Harput, Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tevfik Demir, OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan, OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kılıç, OSTİM Yenilenebilir Enerji Kümesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik ile OSTİM Yenilenebilir Enerji Kümesi Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Topçu imzaladılar.

Üniversitelerle yan yana olacağız

OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın törende yaptığı konuşmada, enerjinin Türkiye için çok önemli, stratejik bir alan olduğunu vurgulayarak “Ülkemizin enerji ihtiyacını yurt dışına bağlı olarak çözüyoruz. Güneşin önüne panel koyup kendi enerjimizi üretemiyoruz. Kendi kömürümüzü çıkarıp, bir termik santral yapıp ondan enerji üretemiyoruz. Bu alanların hepsi stratejik ve çok değişik çalışmalar var. Bunlar hiçbir zaman ürüne, üretime dönüşemiyor. Biz üniversitelerimizin bu alandaki yetenekleriyle yana yana gelip farklı bir sinerji oluşturabileceğimize çok inandık." dedi. Bölgedeki en kıymetli araziyi proje için tahsis ettiklerinin altını çizen Aydın, Türkiye'de tekrarı olmayan bir teknoloji geliştirme bölgesi oluşturmayı hedeflediklerini dile getirdi. Proje çıktılarının hepsini bütün dünyaya satmayı hedeflediklerini aktaran Aydın, “Ekopark’a özel sektör dinamizmini katarak farklı bir uygulamayı hep beraber yapacağız” ifadesini kullandı.

Sanayici mutlaka işin içinde olmalı

Doç. Dr. Cevahir Uzkurt, konuşmasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin (TGB) OSB’ler içinde kurulumuna öncelik verdiklerine dikkat çekti. OSTİM Ekopark’taki heyecanı daha işin başından bu yana hissettiklerini dile getiren Uzkurt, bugüne kadar 59 TGB kurduklarını, bunlardan 5’inin OSB içinde yer aldığını aktardı. Uzkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayicinin TGB’lere aktif katılımında sıkıntı yaşanıyor; oysa sanayici mutlaka işin içinde olmalı. TGB’ler, bütün dünyada olduğu gibi üniversite ve sanayi iş birliğinin yapılacağı en önemli kurumsal yapılardan biri. Ancak bugüne kadar Türkiye’deki TGB’ler üniversite kampüsleri ve kampüslerin yakın çevrelerinde kurulmuş. Ar-Ge yapılıyorsa ihtiyaç ve pazar odaklı olmalı. Bu işin temel motoru; bu işten para kazanıldığını Türkiye’nin görmesi gerek. Katılımcılık buranın sahiplenilmesi konusuna da değer katacak ve güzel bir sinerji çıkacak. Bakanlık olarak bundan sonraki dönemde OSB’ler içinde teknopark kurulumuna öncelik veriyoruz, bunu da destekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics