e-toplum 07 OCAK 2013 / 15:59

Ericsson'dan Dijital Toplum Kent İndeksi

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişimin kentlere ve insanlara sağladığı faydaların  araştırıldığı “Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi” araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı. Dünyanın en büyük kentlerinin incelendiği çalışmada, Singapur ilk sırayı alırken, İstanbul Orta Doğu bölgesinin birincisi olarak bu sene de en büyük 25 kent arasında yer aldı.

Ericsson ve Arthur D. Little Danışmanlık tarafından, bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) alanında kapsamlı yatırımlar yaparak sosyal, ekonomik ve çevresel hedeflere başarılı bir şekilde ulaşan pazarları tespit etmek amacıyla bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen“Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi” araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı. Aralarında, İstanbul’un yanı sıra Singapur, Stockholm, Seul, Londra, Paris, New York, Tokyo, Los Angeles, Şangay, Pekin, Sidney, Moskova, Buenos Aires, Sao Paulo, Mexico city, Kahire, Bombay, Cakarta, Delhi, Manila, Johannesburg, Dhaka, Karachi ve Lagos’un da yer aldığı dünyanın en büyük 25 kentini (ICT) sosyal, ekonomik ve çevresel avantajları açısından değerlendiren araştırma, ağ kentlerinin geliştirilmesini teşvik etmeyi ve katkıda bulunmayı hedefliyor.

İstanbul'un Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi’ne dahil edilmesinin, ICT'nin Ortadoğu'daki artan önemini gözler önüne serdiğini söyleyen Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkanı Anders Lindblad, İstanbul’un geleceğe yatırım yapan kentler için harika bir örnek olduğunu belirtti. ICT’nin gelişmesi ve yaygınlaşmasının, öğrencilerin başarısını ve eğitim performanlarını geliştirirken, vatandaşların politikaya katılımını arttırdığına ve sosyal iletişimi de güçlendirdiğine değinen Anders Lindblad, “Araştırmaya göre, geniş bant penetrasyonunda görülen her yüzde 10’luk puan artışında, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesi üzerindeki yalıtılmış ekonomik etki GSYH’nin yaklaşık  yüzde 1’i civarında” dedi.

Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Tunç Yorulmaz, “Araştırmaya göre; kentlerde ICT’nin gelişmesi ve yaygınlaşması ile sosyal, ekonomik ve çevresel gelişim arasında güçlü bir bağlantı bulunuyor. Mobil hizmetler, özellikle düşük gelir düzeyine mensup kişilerin daha girişimci olmalarına katkı sağlıyor. Her 1000 yeni geniş bant kullanıcısı için ise yaklaşık 80 yeni istihdam yaratılarak ekonomik gelişim destekleniyor” dedi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics