e-toplum 25 MAYIS 2015 / 08:23

ERP’de daha yolun çok başındayız

ERP farkındalığını geliştirme hedefiyle ERP Komitesi, 2015 yılında önemli çalışmalara imza atmayı planlıyor. Hedef, kurumsal verimliliği her ölçekte şirkette uçtan uca sağlamak.

Yılda bir kez ERP üreticilerini ve hizmet sağlayıcıları biraraya getiren ERP Üreticileri ve Hizmet Sağlayıcıları Kurulu Toplantısı, 14 Mayıs’ta Divan Otel’de gerçekleştirildi. Pazarla ilgili son gelişmelerin, pazarı genişletici, bilinçlendirici faaliyetlerin ele alındığı toplantıda, bu konudaki görüşler tam paydaşlarca paylaşıldı.  ERP Komitesi Koordinatörü Göker Sarp, toplantı öncesinde sorularımızı yanıtladı:

Komitenin kaç üyesi var?

8 bini aşkın üyemiz ve takipçimiz var ve her yıl istikrarlı bir artış kendini gösteriyor. Biz bunu birinci, ikinci ve üçüncü halka olarak ayırıyoruz. Birinci halka çalışmaların en çok içinde yer alan, takip etmekten ziyade aktif grupları temsil ediyor. İkinci bölüm ‘izleyiciler’ diyebileceğimiz, yine çok yakından çalışmalarımızı takip eden kitle. Üçüncü bölüm de gelişmeleri uzaktan da olsa takip eden, nispeten daha uzak bir kitle. Birinci halkada yaklaşık 150 kişi, ikinci halkada 850 kişi bulunuyor.

Türkiye, ERP alanında nasıl bir pazarı ortaya koyuyor?

Bütün toplantılarımızda da konuştuğumuz konu şu: Türkiye pazarı henüz dünya pazarına paralellik göstermemiş seviyede. Dünya pazarında baktığımızda, ürünler artık tamamlanmış ve ERP üstüne geliştirilen raporlama ürünleri, iş zekâsı çözümleri, ayrıca tedarik zinciri yönetimi, portaller, mobil teknolojilerin uygulandığı veya bulut teknolojilerini destekleyen ürünler ön planda. Türkiye’de ise ERP’nin, yani kurumsal yazılım kültürünün yeni oturduğu bir yapı var. Türkiye’de tüm kurumsal hayat için yüzde 20 gibi bir kullanım var. Biz öngörü olarak 40 çalışan ve üzeri şirketlere baktık. Bu şirketlerin sayısı yaklaşık 40 bin. Bunun da yaklaşık 7 bini ERP almış durumda.

Bu alanda gelişim için neler yapmak lazım?

Görevimiz tamamen bu konuda farkındalığı yaratmak. Kampanya ve seminerlerimiz var. Bu amaçla Anadolu’yu geziyoruz. Beş bölgemiz var: Bursa, Antalya, Ankara, İzmir ve Gaziantep. Bundan sonra Kayseri, Eskişehir ve Konya’da bu oluşumu yapılandırma hedefimiz var. Adapazarı ve Manisa ile bu yapımızı 10 şehre tamamladıktan sonra, bu bölgelerdeki temsilcilerimizle daha hızlı ve yaygın biçimde çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Tahminimce, Türkiye’deki ilk 2 bin 500 firmanın yüzde 50’den fazlası önümüzdeki 5 yıl içinde ERP’ye geçmiş olacak.

ERP kullanımında bu gecikmenin kurumsal hayata etkileri neler?

ERP kurmuş firmayla ERP çalıştırmayan firma arasındaki farkları biliyoruz. Örneğin stok takibinde sorunlar yaşanması, yanlış ürün gönderimleri, kalite gibi dolaylı maliyetler söz konusu. Misal, stokların doğru yönetilmemesinden ve planlı olmamasından dolayı şirket sermayesinin önemli bir kısmının stoka yatırılması gibi bir durum oluşabiliyor. İşlerini planlı ve zamanında planlanması ile bu maliyeti minimize edeceğiz. Ama şu anda dolaylı olarak çok da kârlı işletmeler değil bunlar. Bir araştırmaya göre, son 5 yıla baktığımızda, ilk 500 firma arasında ciro artışı yüzde 5-10 arasında. Verimlilikleri düşük. Biz de ERP ile bu verimliliği sağlamaya, tüm kurumsal yazılımlarla verimliliği artırmaya çalışıyoruz.

Anadolu illeri ile bağları nasıl kurguluyorsunuz?

Her şehirde bir temsilcimizi belirliyoruz. Bu temsilci de KOSGEB, sanayi ve ticaret odaları, sanayi bölgeleri ve üniversitelerle yakın iletişimde oluyor ve kurumsal farkındalığı artırıcı etkinlikleri planlıyor. Bu sürekliliği olan iletişim için yerel temsilciler belirlemeye önem veriyoruz. Bu iletişimler sonucunda da çalışmalar, örneğin devlet destekli bazı seminerlere dönüşüyor veya bölgesel toplantılarla farkındalığı artırmaya odaklanıyoruz.

2015 yılı plan ve öncelikleriniz neler?

Bu yıl tüm kurumsal yazılımlarla beraber CeBIT’e katılmayı planlıyoruz.  Ayrıca yakın zamanda bir üreticiler bildirgesi yayınlayacağız. Kendi dergimizi de çıkartmayı planlıyoruz. Bu dergimiz hakemli bir yayın olacak ve BThaber gibi yayınlarla birlikte dağıtılacak. Bu hakemli dergi, ERP hakkında kendi jürisi olan, yazıların denetlenerek yazıldığı bir mecra olacak. Böylece güvenilir ve referans bir kaynak oluşmasını hedefliyoruz. İnsanlar okuduğunda gerçekten ERP’deki başarının nedenlerini öğrenmiş olacak.

 
ETİKETLER : 1023

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics