e-toplum 17 ARALIK 2014 / 13:31

ERP pazarındaki gelişim tam gaz devam edecek

Teknoloji eğilimlerine baktığımızda; kurum ve şirketler, sosyal medya ile ERP yazılımları arasındaki entegrasyonlarla müşteri etkileşimini artırmayı hedefliyor.

ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü M.Göker Sarp

KOBİ'lerde SaaS tabanlı ERP yazılımına talep giderek artıyor: Kullanıma göre ödeme modeli teknolojinin kabulunu sağlıyor. Başlangıç maliyetinin az olması ve kullanıma göre ödeme yapılıyor olması toplam maliyeti oldukça rahatlıyor.
Ayrıca, küresel pazarda açık kaynak kodlu ERP satıcılarının artışı da göze çarpıyor. Ticari ERP sistemlerinin maliyetleri yüksek olduğundan, mikro ve küçük ölçekli şirketler bu sistemleri internette serbestçe kullanılabiliyorlar. Açık kaynak kodlu ERP sistemleri etkileri küresel ERP pazarı için bir tehdit olma yolunda ilerliyor.

Buna karşın son yıllarda ERP projelerinin öngörülen süre ve bütçeleri aşması ERP pazarını tehdit eden diğer bir faktör. Türkiye ve dünyadaki firmalardaki innovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına, rağmen firmaların ERP projelerindeki başarıyı etkileyen, kurumsal düzen, organizasyonel yönetim, yeninden yapılanma ve teknolojinin kabulüne sıra gelindiğinde hızını kaybediyor.

Önümüzdeki 5 yıl Türkiye’deki ERP pazarında 2010 yılında başlayan ve devam eden tam gaz büyümenin süreceğini öngörüyorum. CIO'lar son yıllarla birlikte kendi BT sistemlerini ek hizmet seçeneği olarak bulut hizmetlerini değerlendirmeye başladılar. Şirketlerin sahip olduğu tüm BT altyapıları, bulut seçenekleri ile kıyaslanmaya başladı. Bu devam edecektir. Ayrıca, yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı olarak ERP çözümlerinin firmalara sağladığı katkılar ve alınan sonuçların daha da duyulması ve örnek alınması ile Türkiye’de ERP kullanımının gelişimi önümüzdeki yıllarda katlanarak devam edeceğini düşünüyorum.

Kurulduğu günden günümüze ve özellikle gazeteceliğin teknoloji ile birlikte yön değiştirmeye devam ettiği son dönemde, BThaber bilişim teknolojileri için buluşma, paylaşım ve haber alma kaynağı olmaya devam etmektedir. Yaptığı araştırmalar ve oluşturduğu referans kaynakları ile gündem olmuş, gündemi oluşturmuş ve gündemin yakınında olmuştur. Oluşturduğu işbirlikleri ve platformlarla vazgeçilmeden takip edilmeye devam edilmektedir.

20 yıldır her hafta karşımıza çıkarak ve sunduğu içerikle yayıncılıkta 1000. sayısına ulaşma başarısını gösteren BThaber’i kutluyor, başarılarının sürmesini diliyoruz.

 
ETİKETLER : 1000