e-toplum 24 ARALIK 2012 / 01:02

eTR Ödülleri 10. Yılı

TÜSİAD ve TBV’nin 2003’te başlattıkları e-Türkiye Ödülleri, bugüne kadar 297 proje içinden 55 projenin ödül almasıyla 10. yılında...
Amaç: Kamunun vatandaşa sunduğu hizmeti hızlandırmak, kalitesini artırmak, tasarruf ve verimlilik sağlamak amacıyla, bürokrasiyi, “kullanıcıya kolaylık sağlayacak web uygulaması” yapmaya teşvik etmek.
İlk on yılda sadece “ödüle layık olma” ölçütü arandı. Gelecek on yılda, “kurum, ne kadar tasarruf ve verimlilik sağladı?” diye de bakılacak.
“On yılda en iyi gelişim gösteren proje” ödülünü Orman Yangınları Yönetim Sistemi aldı.
2007’de Orman Yangın Yönetim Sistemi kapsamında 4,900 araca kurulan veri cihazıyla telemetrik bilgileri, GSM üzerinden iletişim merkezine aktarıldı. Böylece, orman yangınlarına daha çabuk müdahale edildi.
Benzer hesapları şimdiden yapanlar var. Örneğin:
• Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Online Yapılması (ASBİS): 8.3 milyon kişi hizmetten yararlandı. 1.7 milyar TL tasarruf sağlandı.
• Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi (SEÇSİS): Parmak boyamaya 2002 Genel Seçiminde harcanan 2.4 milyon TL, 2004 Yerel Yönetimler Seçiminde harcanan 3 milyon TL tasarruf edildi.

Hükümet, kamudaki bu özverili çalışmaların iletişimini yapmalı. Web sitelerinde “başarı ilanı”  yetmez. Örneğin, 2009’da AB e-Devlet Yarışması’nda ödül alan UYAP medyada tanıtılmadı. Sanki sadece Adalet Bakanlığı’nı ilgilendiren bir ayrıntıymış gibi! Oysa, UYAP, Türkiye’nin başarısıydı. Nitekim, UYAP, şimdi de Kurum Portal Bilgi Sistemi Projesi’yle yeni bir ödül daha aldı.
Çalışan kamuyu, kamu yöneticisi hükümet, onurlandırmalı. Millete duyurmalı. Tanıtmalı. Çünkü marifet, iltifata tabidir.
ETİKETLER : Sayı:901

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN