e-toplum 25 KASIM 2013 / 08:06

Evde külot “basmak”

3D baskı tekniğiyle şimdi de iç çamaşırı yapılacak... İngiliz Tamicare şirketinin, Leeds Üniversitesi’nin Dokusuz Tekstil Enstitüsü’yle birlikte geliştirdiği yenilikçi yöntemle bir külotun üretimi 3 saniye sürüyor. Yapımda, doğal elastomer denilen bir tür esnek plastik materyal kullanılıyor. Bu öyle bir malzeme ki buruşması yok, boyutu değişmez, çekmez, daralmaz. Doğada kolayca yok olan, ve kişinin bedenine göre ayarlanabilen bir malzeme. Nefes alan ve rahat... Bir külotta aranacak her türlü konfor (!) mevcut. Böyle bir 3D külotun kitlesel üretimle piyasaya girmesi durumunda işin gerisini, pamuklu veya başka malzemeden iç giyim üreten firmalar, çamaşır makinesi ve deterjan üreticileri düşünecek artık.
Tamicare’in yenilikçiliği sadece iç giyimle sınırlı kalmadı. Konuyla, lüks iç giyimci Victoria’s Secret (VS) ilgilendi. Hollanda’da 3D baskıyla mücevher, takı, ve “hoş şeyler” üreten Shapeways şirketi ve New York’lu mimar Bradley Rothenberg’le ortak bir çalışma yaptılar. Ve 2013 VS Defilesi’nde bu çalışmayı Lindsay Ellingson’un üzerine oturttular. Şimdiye kadar böyle bir defilede tanık olunmadık sıradışı bir görüntü oldu podyumda. Ama burada galiba en sıradışı olan: Bir kılığın üretiminde bir mimarın rol almasıydı!
Bununla da kalmadı, bu giysi (?) üzerine lüksün de lüksü mücevher yapımcısı Swarowski, ışıltılar pırıltılar serpti. Tam VS’nin şanına uygun janjanlı bir gösteri oldu.
Gelecek, şöyle gelecek: İç giyimi kendimiz, evimizde üreteceğiz. Çamaşır yıkamak tarih olacak. Eninde sonunda...
ETİKETLER : Sayı:948

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics