e-toplum 17 EKİM 2010 / 18:00

Evlerin yüzde 62’sinde bilgisayar var

MasterCard tarafından Eylül ayında Yöntem Araştırma Danışmanlık’a, Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan “MasterIndex Okul Dönemi” araştırması, okula hazırlık dönemi harcama eğilimleri ile öğrenci ve velilerin davranışları konusunda bilgi verdi. Araştırma aynı zamanda çocukların bilgisayar ve televizyonla ilişkilerini de irdeledi. MasterIndex araştırması sonuçlarına göre, araştırmaya katılanların yüzde 62’sinin evinde bilgisayar bulunuyor. İlköğretim çağındaki çocuklar, günde 1.9 saatlerini bilgisayar başında geçiriyor. Bu süre orta gelir grubunda 2.5 saate kadar çıkıyor.
Sonuçlar incelendiğinde Doğu Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi’nde yaşayan ilkokul çağındaki çocukların bilgisayar başında zaman geçirme oranlarının diğer bölgedekilere göre daha fazla olduğu görülüyor. Lise çağındaki çocuklarda ise bilgisayar başında geçirilen zaman 2.7 saate çıkıyor. Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan liselilerin bilgisayar başında geçirdikleri zaman ise 4 saati buluyor. Çocuklarının bilgisayar başında geçirdiği zaman hakkında fikirleri alınan velilerin yüzde 56’sı bu zamanı tam gerektiği kadar bulurken, yüzde 40’ı gereğinden fazla, yüzde 4’ü ise gereğinden az buluyor.
Çocukların televizyon izleyerek geçirdikleri zamana bakıldığında ilkokul dönemindeki çocukların günde 2.1 saatlerini, lise dönemindeki çocukların ise günde 2.4 saatlerini TV başında geçirdikleri ortaya çıkıyor.
ETİKETLER : Sayı:792

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics