e-toplum 11 EKİM 2010 / 18:00

Faturalı abone sayısı 3 ayda 1 milyon arttı

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un site trafiği ve BTK verilerine dayanarak gerçekleştirdiği analiz, 2010 yılı Nisan-Haziran ayları arasında mobil iletişim sektöründeki toplam abone sayısında değişiklik olmadığını ortaya koyuyor. Buna karşın ilgili dönemde abonelerin faturalı hatlara yöneldiği dikkati çekiyor. Analizde, bu veriyi destekleyecek şekilde www.enuygun.com üzerindeki “tarife karşılaştırma aracı”nı kullanan her üç ön ödemeli bireysel hat kullanıcısından birinin, şu anki tarifeleri ile kendi operatörlerinin faturalı hat tarifeleri arasındaki farkı araştırdığı belirtiliyor.
Enuygun.com tarafından sunulan analizde BTK verilerine göre 2010 yılı ilk çeyreğinde toplam abone sayısında 1,3 milyon azalış görülürken, yılın ikinci çeyreğinde abone sayısında değişiklik olmadığı belirtiliyor. Aynı dönemde faturalı mobil abone sayısındaki artış ise dikkat çekiyor. 2009 sonu itibariyle toplam mobil abonelerin yüzde 25,3’ü faturalı hat sahibi iken 2010 ilk çeyrekte bu oran yüzde 26,2’ye, 2010 ikinci çeyrek itibariyle ise yüzde 28’e ulaşmış bulunuyor. Bu veriler, 17,2 milyon kişinin faturalı mobil abone olduğunu gösteriyor.
2010 Mart ayı itibariyle 45,3 milyon olan ön ödemeli (eski adıyla kontörlü) hat abone sayısının ise ikinci çeyrekte 44,3 milyona gerilemiş bulunuyor. Bu verilere göre sistemden ayrılan abonelerin çoğunlukla ön ödemeli hat sahibi olduğu sonucuna vardıklarına değinen Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, “Ön ödemeli veya faturalı hat abone sayılarındaki değişimleri incelediğimizde toplam mobil abone sayısındaki azalışın daha çok ön ödemeli abonelerden kaynaklandığını görüyoruz.
Bunun dışında, operatörler tarafından sunulan avantajlı faturalı hat tarifeleri ve Nisan ayından itibaren kontörden TL’ye geçiş uygulamasının tarifeleri daha kolay karşılaştırılabilir hale getirmesi, ön ödemeliden faturalı hatta geçişin artmasına neden oldu,” dedi.
2010 yılı başından itibaren toplam 7,1 milyon abonenin de numarasını diğer operatöre taşıdığı belirtildi.
ETİKETLER : Sayı:791
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN