e-toplum 14 MART 2010 / 18:00

Film artisti Apple

Sinema  filmleri ve televizyon dizilerinde şimdiye kadar en başarılı “marka konumlandırma” ustası, Apple görünüyor.
Bir ürün/mal/hizmet markasını, bir mecraya “doğal” bir unsur olarak yerleştirerek, onunla ortam arasında doğal ilişki kurmak ve satın alma arzusu yaratmaya marka konumlandırma deniliyor.
l 2009 yılında ABD’de “iyi gişe” yapan 44 önemli sinema filminin 18’inde Apple ürünleri konumlandı.
l Nielsen IAG araştırmasına göre 18 Ocak - 14 Şubat 2010 döneminde Amerikan televizyon programlarında Apple 22 kez konumlandı. Coca Cola (43) ve Nike (32) ardından üçüncü sırada. Listede Apple’dan sonra Dell 8. sırada, Microsoft 9. sırada geliyor.
l Brandchannel’in verilerine göre 2001-2009 arasında Apple, “iyi gişe yapan” 302 filmin 102’sinde konumlandı.
l Alışveriş yapmanın nörolojik yönüne eğilen “Buyology” adlı kitabın yazarı Martin Lindstrom, Apple için, “Filmlerde görünürlük oranı, piyasa payından büyük. Markası artık din haline geldi” diyor.
Şimdiye kadar Apple’ın en başarıyla konumlandırıldığı film Tom Hanks ve Meg Ryan’ın romantik komedisi “Mesajınız Var” (You’ve Got Mail) olmuştu. Birbirleriyle Apple’da yazışan çift daha sonra Hollywood mutlu sonuna kavuşuyordu.
Bir diğer başarılı konumlandırma filmi “Şeytan Prada Giyer”di. Bir dergi (Vogue) üretim merkezinde geçen öykü, grafik tasarım için zaten ideal olan iMac’lerin bol bol gösterilmesi ve onlardan söz edilmesi için “doğaldı.”
Apple’ın en son ve en komik konumlandırma fırsatı Meryl Streep, Alec Baldwin ve Steve Martin’li “İlişki Durumu: Karışık”ta oldu. Baldwin’in, mahrem kısımlarını örtmek için kullandığı Apple laptop, tam o sırada Steve Martin’in laptopuna Skype ile bağlıydı!
ETİKETLER : Sayı:762

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics