e-toplum 08 ŞUBAT 2010 / 10:20

Friedman’dan Obama’ya çağrı

New York Times köşe yazarı Thomas Friedman, 24 Ocak’ta Başkan Obama’ya hitaben bir makale yazdı. Başlığına İngilizcesinden bakalım: More (Steve) Jobs, Jobs, Jobs, Jobs
“More Jobs” derken hem “daha çok istihdam” anlamına... Hem “Daha çok Steve Jobs gibi yenilikçi girişimciler” anlamına.

Özetle:
Obama’nın, Amerikalı milyonlarca genci, hem de sadece yüksek zekâlılarını değil, hepsini, inovasyon ve girişimcilik konusunda teşviğine ihtiyacımız var. 2010 yılını, Obama’nın 2009 yılı yapmaya ihtiyacımız var: İnovasyon yılı. Ekonomi pastasını daha büyütme yılı. Sıfırdan iş kurma (Start-up) yılı.
Başkanlığının temel hareket noktası şu olmalı: Sıfırdan kurulmuş milyonlarca yeni şirketi sadece gel-geç projelerle değil, Amerika’yı gerçek rekabetçi kılacak, sağlam projelerle harekete geçirmeli.
Yayılıp oturmak ve keyif çatmak yerine İnovasyon Hareketi, herşeyi hareketlendirmek demektir. Yeni ürünler ve hizmetler ortaya çıkartmadan, insanları daha verimli, daha sağlıklı veya kendini daha iyi hisseder hale getirmeden borçlarımızı ödeyemeyiz.
Obama, ülkenin önde gelen yenilikçilerini bir araya getirerek sormalı: “Hangi yasal düzenleme, hangi tür vergi kolaylığı sağlarsak, sizden milyon tane daha yaratabiliriz?” Obama, işte bunu Bir Numaralı hedefi yapmalı. İlham veren, canlandıran, güçlendiren bir hedef.
Gençliği de harekete geçirmek için elindeki iki programı onlara anlatmalı: Birincisi, Ulusal Laboratuvar Günü’dür. Geçen Kasım’da başlatıldı. Amacı, geleceğin yenilikçilerini uyandırmak. Orta öğrenim gençliğiyle bilim adamları ve mühendisler ülke çapında binlerce fen projesine kalkışacak.
Amerika’da her hangi bir öğretmen, NationalLabDay.org adresine girerek ilgilendiği fen projesine orada bilgi ve ortak arayabilir. İlgilenen bir ortak bulduğunda, öğretmenler, bilim adamları ve öğrenciler birbirleriyle haberleşir. Ve ortak proje üzerinde çalışmaya başlayabilirler. Örneğin, Idaho eyaletinde öğrenciler, bir bilim adamıyla ortaklaşa, sınıflarının oratsına bir nehir deltası kuruyorlar.
Obama’nın ikinci programı şu olmalı: “Girişimciliği Öğretme Ağı”nı (Network for Teaching Entrepreneurship-NFTE) Amerika’nın her yoksul mahallesine kurmak. NFTE, öğretmenler aracılığıyla gençlere girişimciliği öğretiyor. Program, 24 bin gencin “sıfırdan iş kurma”sını amaçlayan bir ulusal yarışma hazırladı. Her öğrenci, bir ürün veya hizmet ortaya koydu.  Buna bir iş planı yazdı. Ve uyguladı. NFTE, sadece yoksul bölgelerde çalıştığından, yeni girişimci gençlerin çoğu azınlıklardan.
Daha çok sayıda iş sahası açmak istiyorsan, daha çok sayıda Steve Jobs üretmen gerek. Obama buna 1. gününden itibaren odaklanmalıydı. Şimdi ise bu hedefe 2. yılından itibaren odaklanmalı.
ETİKETLER : Sayı:757

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics