e-toplum 28 KASIM 2010 / 18:00

Gaziantep sayısal şehre dönüşüyor

Superonline, 2010 yılında gerçekleştirdiği yatırımları, sunduğu ses, veri ve görüntü hizmetlerini, katma değerli servislerini, yurtiçi ve yurtdışında operatörlerle yaptığı iş ortaklıklarını uluslararası fiber bağlantılarını ve “dijital şehirler” vizyonunu Gaziantep’te gerçekleştirdiği basın toplantısıyla açıkladı.
Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, yüzde 100 Turkcell Grup şirketi olmanın verdiği güçle Türkiye pazarına damgalarını vurmaya hazırlandıklarını dile getirdi. 2010 yılında tamamı fiber optik altyapı çalışmalarına yönelik 500 milyon TL yatırım gerçekleştiren Superonline’ın ‘kesintisiz yatırımla hızla büyüyen yenilikçi operatör’ haline geldiğini vurgulayan Erkan, fiber hızını ve kalitesini, 2010 sonuna kadar yaklaşık 23 bin kilometrelik altyapıyla Türkiye’nin dört bir yanına ve ara bağlantılarla komşu ülkelere ulaştırmaya kararlı olduklarını söyledi. Superonline Genel Müdürü sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’nin öncü ve yenilikçi telekom operatörü olarak sabit hatlarda numara taşıma seçeneğinin sunulmasını tüm kullanıcılar için önemli bir kazanım olarak görüyoruz. Ne var ki uygulamada bazı güçlüklerin yaşanması ve gereken zamanlamalara uyulmaması sürecin uzamasına ve kullanıcılara hak ettikleri hizmetin gerektiği gibi sunulamamasına neden oluyor. Süreç ile ilgili her geçen gün bazı iyileştirmelerin olmasına rağmen uygulamada hala hedeflenen noktaya ulaşılamamıştır.”
Ulusal ve uluslararası toptan veri ve ses servisleri açısından önemli altyapı ve yetkinliğe sahip olan ve 45 ülkede 60 operatöre hizmet sağlayan Superonline, kullanım hakkını aldığı BOTAŞ altyapısı ile yeni nesil ağ ve fiber optik altyapı yatırımlarına süratle devam ediyor.
Superonline’ın, ülke genelinde oluşturduğu fiber optik şebeke sayesinde Türkiye’deki illerin uluslararası sayısal şehirler arasında yer almasını sağlayacak çalışmalarla elini taşın altına koyduğunu dile getiren Murat Erkan, “Özellikle Batı Avrupa’da son yıllarda hükümetlerin ve yerel otoritelerin konuyu sahiplenmesiyle gelişen ve uygulanan sayısal şehir kavramı, altyapının yanı sıra insanların hayatını kolaylaştırmayı temel öncelik olarak kabul etmeyi gerektiriyor. Bu kavramın temelinde; akıllı evler ile bütünleşik belediye hizmetleri, sürekli çevrimiçi esnaf topluluğu, otomatik sayaç okuma, çevrimiçi şehir güvenlik sistemleri, bilgilendirme kioskları, video gözlem, sayısal tabelalar, coğrafi bilgi sistem ile bütünleşik adresleme, anlık pozisyona göre hizmet önerme, akıllı toplu taşıma sistemi bütünleştirmesi gibi uygulamalar bulunuyor” dedi.

100 milyon TL’lik yatırım
Superonline, “dijital şehirler” vizyonu çerçevesinde Gaziantep özelinde 2010-2011 yılları toplamında yaklaşık 100 milyon TL değerinde yatırım yapmayı öngörüyor. Kentte Haziran 2010’da başlayan fiber optik altyapı çalışmaları Kasım ayı itibarıyla 180 km’ye ulaşmış durumda ve yılsonuna kadar 250 km’lik altyapının tamamlanması hedefleniyor. Murat Erkan, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Gazianteplileri hızlı ve kesintisiz internete kavuşturacak kazı çalışmaları, son teknoloji ürünü araçlarla, alışılmış kazı görüntülerine meydan vermeden, yalnızca 10 cm’lik oluklar açılıp kısa sürede kapatılarak hızlı, kolay ve çevreye duyarlı şekilde gerçekleştiriliyor. Superonline’ın dev yatırımı ve Gaziantep Belediyesi’nin sayısal şehirler kavramına olan inancı sayesinde, yakın vadede Gaziantep’in daha modern ve uluslararası standartta bir şehir haline getirilmesi ve e-belediyecilik alanında önemli adımlar atılması planlanıyor.”
Superonline, Gaziantep’in ardından Adana, Mersin, Samsun, Antalya gibi illerde de bu tür çalışmaları gerçekleştirmeyi planlıyor.
ETİKETLER : Sayı:797