e-toplum 09 ARALIK 2013 / 08:03

Gelecek; hemen, şimdi ortak akılla konuşulmalı!

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD), ‘Sayısal Gündem 2020’ ana temasıyla 28-29 Kasım tarihinde Ankara’da düzenlediği 30. Ulusal Bilişim Kurultayı’na 150’ye yakın yerli ve yabancı konuşmacı katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TBD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş, Avrupa Birliği’nin 2010’da 7 alanda kabul ettiği Avrupa Dijital Gündemi sürecine değinip TBD ve Dijital Türkiye Platformu olarak bu alanda farkındalık yaratmak için çalıştıklarını vurguladı ve AB’nin ‘Sayısal Gündem 2020’ programıyla ortaya konan strateji ve hedeflerin benzerlerinin Türkiye için belirlenmesini hedeflediklerini aktardı. Menteş, “132 aksiyonun Türkiye’de muhatap kurum, kurul ve uzmanı bulunmuyor. Türkiye’nin geleceğiyle ilgili konuları burada konuşmak gerekecek. Yarın konuşmak çok geç olacak. Yapılacakları hemen şimdi yapmak zorundayız. Türkiye’de uzmanlık gerektiren bu çalışmaları yürütmek ve izlemek için profesyonel kurum olmadığından Dijital Türkiye Platformu adına TBD, 39 alanda ‘TBD Sayısal Gündem 2020 Uzmanlık Grupları’ oluşturmaya çalışıyor. Ayrıca TBD-CEPIS işbirliğiyle Türkiye’de e-Yetkinlik Çerçevesi hayata geçiyor” açıklamasını yaptı.

Kamu ya da kişisel verilerin paylaşılmasını cesaretle tartışmalıyız
Bu yıl İzmir’de kurdukları Bilişim Ar-Ge Merkezi’nde bulut bilişim ve büyük veri konusuna odaklanıp yerli yazılım geliştirmeye çalıştıklarını dile getiren Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu alanda sektörel yerli yazılım olanaklarını sunmayı hedeflediklerini ve 2014 ortalarında M2M ile İnteraktif Kablo TV Projesi’nin hizmete gireceğini söyledi. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer de “Kamu ya da kişisel verilerin paylaşılmasını cesaretle tartışmamız ve konuşmamız gerektiğine inanıyorum. Diğer yandan, Türkiye’deki teknoparklarda da sıkıntılar yaşanıyor. Bunları da, Bilişim Vadisi’nin yerini de tartışmamız lazım. Türkiye’de bilişim sektöründe nitelikli iş gücü açığı diğer bir sorun” dedi.

Mustafa Akgül’e ‘Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’
Sektördeki 89 sivil toplum kuruluşu, akademisyen, genel müdür ve üst düzey yetkilinin katkısıyla TBD tarafından hazırlanan “TBD 2013 Değerlendirme Raporu”nun paylaşıldığı etkinlikte Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül ‘Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’nü aldı. ‘Bilişim 2013 Hizmet Ödülleri’ni kazananlara ödülleri verildikten sonra da Senaryo Yazarı ve Yönetmen Birol Güven, ‘2023’teki Gündelik Hayat’ sunumunun ardından katılımcılardan 2023 konulu çekecekleri filme fikirsel olarak destek olmaları için çağrıda bulundu.
ETİKETLER : Sayı:949

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics