e-toplum 10 HAZİRAN 2012 / 11:50

Gemide girişimcilik

ABD’den çalışma izni alamayan yabancı genç girişimciler, ABD karasuları dışında, kıyıya 12 mil uzakta bir yüzer-ofis gemisinde “çalışmaya” başlayacak.
Bu “cin fikir”li Zihni Sinir Procesi, Blueseed (Mavi Fikir) şirketine ait. 2013-14 döneminde böyle bir gemiyi Kaliforniya kıyıları açığına yerleştirecekler. Her halde, San Fransisco/Silikon Vadisi’ne yakın bir yerlerde?
Çalışma izni alamasalar bile bu yabancı girişimcilerin, ABD’e turist/iş vizesiyle 180 günlüğüne girme hakkı olacak. Bu sayede, gerekli iş görüşmelerini bizzat yapabilecekler. Ama, “yaşamak” için gemiye geri dönecekler.
Ofis gemisinde bir odanın aylık fiyatı 1,200 dolar olacak. Daha lüks bir dairenin fiyatı 3 bin Dolar.
Ofis gemi, yüzer şehir  gibi tasarlanıyor. Yüzme havuzundan revire, yeşil alanlardan koşu yollarına kadar yok-yok. Gemiyle kıyı arasında günde iki kez vapur seferi yapılacak.
Konu önemli. Çünkü, ABD’de göçmenlerin, sanayi ve ticarette, ama özellikle BİT sektöründeki girişimcilikleri dillere destandır:
Örneğin, Silikon Vadisi’nde çalışan 1.3 milyon kişinin yüzde 37’si ABD dışında doğmuş. Şirket kuranların yüzde 58’i Asya kökenli. Yüzde 8’i Avrupalı. Vadide çalışanların yüzde 50’sinin ana dili İngilizce değil (Bu oran, Kaliforniya için yüzde 44. ABD için yüzde 21).
ABD’de göçmenlerin iş kurmasına, ülkeye doktora veya sonrası eğitime gelenlerin “kalmasına” önem veriliyor. ABD’de yabancılara çalışma vizesinin daha kolay verilmesini çeşitli kurumlar sürekli yineliyor. ABD’nin ilerlemesinin, vasıflı göçmenliği teşvikten geçtiğini bizzat Başkan Obama
söylüyor.
ETİKETLER : Sayı:875

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics