e-toplum 05 ARALIK 2010 / 18:00

Genç girişimciler ödüllendirildi

Üniversite öğrencilerini yenilikçi ürün ve teknoloji geliştirmeye teşvik etmek ve yarının teknoloji şirketlerine ilk adım desteği sağlamak amacıyla bu sene beşincisi düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nın (YFYİ) final töreni 27 Kasım’da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar, Türk Telekom Operasyon Başkanı Celaleddin Dinçer, OSTİM Başkanı Orhan Aydın katıldı.

En iyi beyinlerimizi mühendis yapıyoruz
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, “Gençliğimiz hala mühendisliğe ve teknolojiye hevesli. Bu batıda kaybolan bir özellik. Türkiye’de biz hala en iyi beyinlerimizi mühendis yapıyoruz. Bu aslında ülkenin çok önemli bir potansiyeli olduğunu gösteriyor. Biz ülke olarak en iyi beyinlerimizi mühendis yapıyorsak onlardan sadece maaşlarını kazanmalarını bekleyemeyiz. Bu büyük bir israf olur. Yüz kişiye bin kişiye istihdam yaratabilmesini beklememiz lazım” dedi.

“İnovasyon performansımız düşük”
ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar, Elginkan Vakfı’nın destekleriyle başlayan ve bu yıl 6.sı gerçekleştirilen ödüllerin amacının iyi yetişmiş gençlerin sadece işe yarayan insanlar olmaktan çıkartıp iş yaratan girişimciler olmalarını sağlamak olduğunu ifade etti.
Türkiye’nin inovasyon performansının çok iç açıcı olmadığını dile getiren Acar, “130 ülke arasında yapılan sıralamalara bakacak olursanız. Türkiye’nin inovasyon kapasitesi elli beşinci sırada, araştırma kurumlarımızın kalitesi seksen dokuzuncu sırada, şirketlerimizin Ar-Ge harcamaları altmış ikinci sırada” dedi.

Ödüller sahiplerini buldu
Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim görmekte olan girişimci ruhlu öğrencilerden gelen 4 yüz başvuru arasından yapılan elemeler sonucu finale kalmaya hak kazanan altı proje yarıştı. 75 bin TL’lik Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü “Kirschner Operasyonu Otomasyonu Projesi” ile Kurup ekibine verildi. Kurup ekibi aynı zamanda 50 bin TL’lik Savunma Sanayi Müsteşarlığı Özel Ödülünü “Akustik Hedef Tespiti ve Takibi” isimli projeleri ile aldı. 50 bin TL’lik Türk Telekom Özel Ödülünü ise “Zealous” isimli projeleri ile Hormonetech ekibi aldı. Savunma kategorisinde 10 bin TL’lik ikincilik ödülü “Yerel Konumlandırma Sistemi” projeleri ile Bilkentliller ekibi, telekomünikasyon ve bilişim kategorisinde ikincilik ödülünü ise “Konum Tabanlı Reklamcılık” projeleri ile Midas ekibi kazandı. “Hızlı Aerojel Üretme” projeleri ile Diffuse Ekibi 25 bin TL’lik OSTİM Sanayi Kategorisi özel ödülünün sahibi oldu. Finalistlere Teknokent bünyesinde ücretsiz olarak 3 yıl süreyle şirket olarak faaliyet gösterebilme hakkını ve ODTÜ Teknokent’in himayesinde deneyimli iş adamlarının bilgilerinden faydalanma ve uluslararası alanda teknoloji transferi gerçekleştirme fırsatları da sunulacak.
ETİKETLER : Sayı:798

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics