e-toplum 24 OCAK 2010 / 18:00

Gerçekliğe zam geldi...

Gerçek yetmez oldu. Artırılmışı lazım. Görmek yetmez oldu. Artırılmışı  lazım. Öyle olmalı ki, olmayanı görelim.
Yeni oyuncağımız: Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality=AR). Hollanda’lı Layar şirketinin başlattığı bu yeni akıma diğerleri de hızla katılacak. Altı ay içinde, artırılmış gerçeklik öyle bir moda olacak ki, sanki hep varmış sanacağız.
Bu uygulamadan amaç şu: Telefonda GPS ve kamera eşgüdümlü çalışarak, bir mekanın “neresi” olduğuna dair bilgiyi size iletir. Bunu yapabilmesi için, o programın telefona yüklü olması gerek elbet. Siz, kamerayı bir yöne tuttuğunuzda, ekranda, o yöndeki yapılar hakkında bilgi edinebiliyorsiniz. Kamera, yüklü programdaki o yeri tanıdığı için, sizi, o mekana dair bilgiye yönlendirir.
Bu uygulama sayesinde –altı ayda değil belki ama- yakın bir gelecekte, adres bulamamak diye bir şey kalmayacak. Kamerayı yönelt, neredesin anla.
Turizmde ve emlakçılıkta uygulamaları başladı bile. Yandaki resimde, Amsterdam’daki binaların fiyatına dair bilgi, mavi daireler halinde ekranda duruyor. Size, uygulamayı açıp, bu binalar kaçaymış diye bakmak kalıyor. Emlakçiler için bulunmaz bir nimet olacak. Google Earth çıktığında ona da emlakçılar hemen saldırdı. Şimdi sırada zamlı gerçeklik var.
Turist rehberine, kitabına ihtiyaç bırakmayacak bir sayısal sihirbazlık. Hollanda’da birçok yer, Kopenhag, İspanya’daki müzeler şimdiden Layar’ın tarayıcısında var.
AG ile birinin resmini çekip, Facebook’a girip, “Acaba kimdir?” diye sorabileceksiniz. Hımmm! Mahremiyet sorunlarıııı!!!
ETİKETLER : Sayı:755