e-toplum 24 OCAK 2010 / 18:00

Gerçekliğe zam geldi...

Gerçek yetmez oldu. Artırılmışı lazım. Görmek yetmez oldu. Artırılmışı  lazım. Öyle olmalı ki, olmayanı görelim.
Yeni oyuncağımız: Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality=AR). Hollanda’lı Layar şirketinin başlattığı bu yeni akıma diğerleri de hızla katılacak. Altı ay içinde, artırılmış gerçeklik öyle bir moda olacak ki, sanki hep varmış sanacağız.
Bu uygulamadan amaç şu: Telefonda GPS ve kamera eşgüdümlü çalışarak, bir mekanın “neresi” olduğuna dair bilgiyi size iletir. Bunu yapabilmesi için, o programın telefona yüklü olması gerek elbet. Siz, kamerayı bir yöne tuttuğunuzda, ekranda, o yöndeki yapılar hakkında bilgi edinebiliyorsiniz. Kamera, yüklü programdaki o yeri tanıdığı için, sizi, o mekana dair bilgiye yönlendirir.
Bu uygulama sayesinde –altı ayda değil belki ama- yakın bir gelecekte, adres bulamamak diye bir şey kalmayacak. Kamerayı yönelt, neredesin anla.
Turizmde ve emlakçılıkta uygulamaları başladı bile. Yandaki resimde, Amsterdam’daki binaların fiyatına dair bilgi, mavi daireler halinde ekranda duruyor. Size, uygulamayı açıp, bu binalar kaçaymış diye bakmak kalıyor. Emlakçiler için bulunmaz bir nimet olacak. Google Earth çıktığında ona da emlakçılar hemen saldırdı. Şimdi sırada zamlı gerçeklik var.
Turist rehberine, kitabına ihtiyaç bırakmayacak bir sayısal sihirbazlık. Hollanda’da birçok yer, Kopenhag, İspanya’daki müzeler şimdiden Layar’ın tarayıcısında var.
AG ile birinin resmini çekip, Facebook’a girip, “Acaba kimdir?” diye sorabileceksiniz. Hımmm! Mahremiyet sorunlarıııı!!!
ETİKETLER : Sayı:755

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN