e-toplum 30 MART 2015 / 09:16

Girişimcilere küresel açılım sağlayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ODTÜ TEKNOKENT’in ABD’nin San Francisco şehrindeki Silikon Vadisi’nde açtığı ‘T-Jump San Francisco’ adlı merkezi ziyaret etti.

Resmi ziyaretler kapsamında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Ulusal Laboratuvarı ve Stanford Üniversiteleri’ne giden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk akademisyen ve girişimcilerle görüştükten sonra, Türkiye’den yeni girişimciler ve belirli büyüklüğe ulaşmış şirketlerin ABD pazarına girebilmesini kolaylaştırmak üzere Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve ODTÜ TEKNOKENT sahipliğinde dünyanın teknoloji merkezi olan Silikon Vadisi’nde kurulan ve ‘T-Jump San Francisco’ adı verilen merkeze de bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Işık, merkeze yaptığı ziyaretinde; ODTÜ TEKNOKENT yetkilileri ve Türk girişimcileri ile bir araya geldi.  Işık, “ODTÜ TEKNOKENT’in yeni kurduğu San Francisco merkezi ile Türkiye’nin teknolojiyle dışa açılmasında Türk tekno-girişimcilere verdiği destek çok önemli” ifadesini kullandı.

Türk girişimcilere ABD’ye resmi olarak kolay giriş!

ODTÜ Rektör Yardımcısı ve ODTÜ TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Volkan Atalay, ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş ve Türk girişimcilerin de hazır bulunduğu ziyarette, Bakan Işık Türk girişimcilerle bir toplantı gerçekleştirdi ve bakanlığın teknogirişimciler için verdiği destekleri anlattı. Teknogirişim konusunun Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Işık, kendisinin de ODTÜ mezunu olduğunu hatırlatarak, ODTÜ TEKNOKENT’in, teknolojinin kalbi olan Silikon Vadisi’nde kurduğu merkezin Türk girişimciler için ABD’ye resmi olarak kolay giriş, San Francisco ilişki ağına erişim ve ekosisteme kolay adaptasyon imkânları sunacağını söyledi.

Atalay ise “Türkiye’nin ilk ve en büyük teknokenti olan ODTÜ TEKNOKENT’in uluslararası bir kurum olma yönündeki vizyonu doğrultusunda; ODTÜ TEKNOKENT ekosistemindeki şirketlerin başarısını küresel ölçeğe yükseltmeyi hedefliyoruz. Birçok farklı alanda faaliyet gösteren ve farklı yapılara sahip şirketleri ekosisteminde barındıran ODTÜ TEKNOKENT olarak, bu farklılıkları göz önünde bulundurarak küresel alanda daha büyük rol almayı planlıyoruz. Bu kapsamda, ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT olarak ülkemiz için çok önemli bir yere sahip olan girişimcilik ekosistemini güçlendirmek için teknolojinin kalbi olan San Francisco’da Silikon Vadisi’nde bu merkezi kurduk. Sayın Bakanımızın da ofisimizi ziyareti ve destekleri hedeflerimiz açısından daha iyisini yapmak için bize güçlü bir motivasyon verdi” açıklamasını yaptı.

Girişimcilerin pazara hızlı uyum sağlaması hedefleniyor

Ekonomi Bakanlığı’nın yanı sıra, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Intel’in de iş ortağı olarak yer aldığı ODTÜ TEKNOKENT San Francisco Ofisi’nde yoğunlukla San Francisco’da yer alan girişimcilere yönelik olarak sunulacak olan  ‘Birlikte Çalışma Hizmeti’, merkezin girişimciler tarafından aktif kullanılan bir yer olmasını sağlayacak. Öte yandan, ODTÜ TEKNOKENT ve projeye destek veren kuruluşlar tarafından yürütülen kuluçka/hızlandırma programlarının ABD ayaklarının merkez kapsamında düzenlenmesi planlanıyor. Türkiye’de belirli bir eğitim aldıktan sonra San Francisco’ya gelecek girişimciler için özel olarak hazırlanmış programlar ile girişimcilerin hızlı şekilde pazara uyum sağlaması amaçlanıyor. ODTÜ TEKNOKENT’in teknoloji tabanlı girişimciliğin desteklenmesi kapsamında ‘Teknoloji Transfer Ofisi’ ve ‘Projeler Ofisi’nin yanı sıra, kuluçka merkezleri ODTÜ KOSGEB TEKMER, ODTÜ-MEMs; ve Teknogirişimcilik Programı, ön kuluçka programları ‘Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’ ve ‘Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi – ATOM’ ile teknoloji amaçlı girişimciliği desteklemek amacıyla bir finansal araç olarak geliştirilen ‘Teknoloji Fonu’ ve ‘Teknokent Teknoloji Yatırımcıları Derneği’ gibi çalışmaları da bulunuyor.

 
ETİKETLER : 1015

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics