e-toplum 20 NİSAN 2015 / 11:45

Girişimcilik Kayseri’nin köklerinde var

Kayseri’de biraraya gelen iş dünyası ve bilişim sektörü temsilcileri yeni eğilimleri ve teknolojik gelişmeleri, bunların iş hayatına etkilerini ele aldı. BTvizyon’da bir sonraki duraklar Haziran ayında Diyarbakır ve Aralık ayında Ankara olacak.

BTvizyon toplantıları 14 Nisan’da Kayseri’de gerçekleşti. ‘Canon ile Yeşil Teknoloji’ başlıklı sunumuyla Canon İş Geliştirme Müdürü Gökçe Güler, Canon’un kurumsal felsefesi ‘Kyosei’, yani ‘ortak fayda için birlikte çalışmak ve yaşamak’ mottosundan yola çıkarak hem Canon ürün ve hizmet portföyünün gelişimini örnekledi hem de toplumsal sorumluluğun önemine vurgu yaptı. Penta Teknoloji Ürün Yöneticisi Ezgi Didem Akyol, Penta olarak hedeflerini 2016’da Türkiye’nin en etkili BT distribütörü olmak olarak gösterdi. Akyol’un Autodesk çözümleri ile ilgili verdiği bilgilere ek olarak, Penta Teknoloji Satış Destek Yöneticisi ve yüksek mimar Tuba Başar, Autodesk’in hangi ürünlerinin bilindiği’ sorusunu sorduğu salonda birçok ismin söylenmesi ile başladığı sunumunda, çözümler hakkında detayları katılımcılarla paylaştı. Penta Teknoloji Satış ve Pazarlama Yöneticisi Abdullah Doğan ise yazılım kiralama yapısını ve Autodesk’te bunun sağladığı faydaları katılımcılarla paylaştı. “İşyerinizdeki lisansla, aynı e-posta ve sosyal medya hesabınızdaki gibi, işyerindeki bilgisayarınızdan kalkarken ‘sign out’ yaparak, farklı bir bilgisayarda sadece kullanıcı adı ve şifre ile zahmete girmeden lisansları da taşıyabiliyorsunuz” diyen,Doğan, bunun kiralamanın yanında önemli bir avantaj olduğunu da kaydetti.

Mobil iş hayatı daha da büyüyecek

Unify çözümlerinin distribütörü DVI’da Kanal Satış Yöneticisi Değer Hatipoğlu, sektörde yeni bir kavram olan tümleşik iletişim çözümleri hakkında bilgileri paylaşırken, katılımcıları bu alanda Unify çözümleri konusunda da bilgilendirdi. “Hepimiz yeni nesil cihazlar kullanmaya başladık. Bu cihazların ofislerdeki cihazlarla bir şekilde entegre olması gerekiyor” diyen, mobil çalışmanın hayatımızda önemli bir yer almaya başladığına değinen Değer Hatipoğlu, sürecin gelişimini ve bunun iş hayatında kullanılan cihazlara yansımasını şöyle anlattı:

“Ofislerde kullandığımız geleneksel cihazların yeni nesil cihazlarla bir şekilde entegre olması, tümleşik iletişimin hayata geçmesi gerek. Bunun da tasarruf ve verimlilik gibi birçok avantajı var. Bugün bizim çözümlerimizde hem KOBİ ürünlerimizde hem kurumsal ürünlerde tümleşik iletişimi ürünlerin üzerinde entegre biçimde verebiliyor ve çözüm olarak da sunabiliyoruz."

İletişimde uçtan uca destek

“Birkaç yıl öncesine kadar bir modem firması olarak biliniyorduk. Ama bu algı buzdağının görünen yüzü” sözleriyle sunumuna başlayan ZyXEL Kurumsal Çözümler Ürün ve İş Geliştirme  Müdürü Ömer Faruk Erünsal, “Genişbant ihtiyacına baktığımızda bunu tetikleyen büyük veri. Büyük veriyi tetikleyen nesnelerin interneti, burada sürekli veri akımı oluşması ile en yüksek genişbantın tetiklenmesi, beraberinde mobilite ve ağ güvenliği konularının öne çıkması. Yüksek genişbant ihtiyacına uygun kapsamlı çözümler sunuyoruz” dedi.

BTburada Satış Mühendisi Volkan Yağcı, “NAKIVO Backup & Replication Disaster Recovery seviyesinde VM güvenliği sağlayan All-in-one çözüm, yani ağ içinde, ağ dışında ve bulutta yedekleme, replikasyon ve kurtarma yapısı. Bu aynı zamanda KOBİ segmentinde birçok önemli ihtiyacı da karşılıyor” derken, etkinliğin son sunumunu Quadro Türkiye e-Ticaret Yöneticisi Murat Bal, giyilebilir teknoloji ürünlerini ve bunların kullanım alanlarını katılımcılarla paylaştı.

Etkinliğe nokta, BTvizyon etkinliklerinde gelenekselleşen hediye çekilişi ile konuldu. Hidrojen Bilişim Genel Müdürü İsa Baltacı yapılan çekiliş sonucu 3 kişiye Trend Micro Maximum Security – 3 cihaz korumalı ürün hediye ederken, Quadro Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Eroğlu tüm BTvizyon etkinliklerinde olduğu gibi 1 adet S88 Akıllı Saat ve 1 adet S72 model akıllı saati çekilişle sahiplerine teslim etti. Son olarak ZyXEL İş Geliştirme Müdürü Ömer Faruk Erünsal da çekiliş ile 2 şanslı katılımcıya 1 adet Access Point ve 1 adet modem hediye etti.

Kayseri’den sektöre çağrı…

Etkinliğin açılış konuşmasını Kare Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Doğu yaptı. Sektördeki 30 yıla yakın deneyimini ve Kayseri’de BT başlığındaki gelişmeleri anlatan Mustafa Doğu, “BT sektörünün haberlerini Kayseri’ye ulaştıran BThaber’e ve BTvizyon toplantılarını Kayseri’de bir gelenek haline getiren BTvizyon-Bilişim Zirvesi ekiplerine teşekkürler” diyerek sözlerine başladı. Kayseri’nin tarihi geçmişinin bölge üzerindeki etkilerine kapsamlı biçimde değinen Mustafa Doğu, sektöre şu çağrıda bulundu:

“Bugün bilişim sektörü çok ciddi değişim ve dönüşümleri gerçekleştirdi. Eskiden kanalın önemi her zamankinden daha fazlaydı. İşletmelerin tüm yatırımlarında başvuru kaynağı sizlerdiniz. Ama bugün geldiğimiz noktada maalesef sektörümüzün, bu anlamda üreticilerin de kabahati olduğunu düşünüyorum. Adede ve ciroya oynamanın neticesinde kalitenin ve seviyenin çok düştüğü bir dönem yaşıyoruz. Bugün ‘kurumsal ürünler’ diye isimlendirilen ürünlerin bile bir kutu mantığı ile satıldığı,  üzerine bir katma değerin katılmadığı bir dünyaya geldik. Kamuda ve özel sektörde bilişim birimlerinde çalışan arkadaşlara söylüyorum: Gerçekten bu sektörde birilerinin yaptığı yanlışları sizler yapmayın. Bu sektöre ciddi emek vermiş olan ve geçmişte ‘bayi’ bugün ‘kanal’ diye isimlendirilen yapılara daha büyük önem verin. Onlarla birlikte sizin işletmeleriniz büyüdü, onlarla birlikte işletmeleriniz diğer şehirlerdeki ve diğer ülkelerdeki işletmelerle yarışır hale geldiler.”

 
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN