e-toplum 26 ARALIK 2010 / 18:00

Girişimlerde web sayfası sahipliği oranı düşüyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilk defa 2005 yılında yayınlanan Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’nın 2010 yılı araştırma sonuçları yayınlandı.
Araştırma 2010 yılı Ocak ayında 10 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerin yüzde 90,9’unun internet erişimine sahip olduğunu ortaya koydu. Bu oran 2009 yılının aynı döneminde yüzde 88,8 olarak gerçekleşmişti. İnternet erişim oranı 250 ve üzeri çalışanı olan girişimlerde yüzde 98,4’ü bulurken, 50-249 çalışanı olan girişimlerde yüzde 96,9, 10-49 çalışanı olan girişimlerde ise yüzde 89,7 olarak belirlendi. Araştırmada “Girişim” tanımı ve kapsamı şu şekilde yer aldı: “Birinci derecede karar alma özerkliğini kullanarak, mal veya hizmet üreten bir organizasyon biçimidir. Girişim, bir veya birden fazla faaliyette bulunabilir. Girişim ve yasal birim arasındaki ilişki; bir girişim ya yasal birime ya da yasal birimlerin birleşimine karşılık gelmesi ile ifade edilmekte.”

Web sayfaları kapanıyor
Araştırmada ortaya çıkan ilginç sonuçlardan biri de girişimlerin web sahipliği oranın geçtiğimiz senelere göre düşmüş olması. Girişimlerde bilgisayar kullanımı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 90,7’den yüzde 92,3’e yükselirken, web sayfası sahiplik oranı ise internet erişimi olan girişimlerde yüzde 58,7’den yüzde 57,8’e düşmüş durumda.
Web sayfasına sahip olan girişimlerin, bu sayfalar üzerinden sundukları hizmetler sırasıyla yüzde 78,4 ile “ürün katalogları ve fiyat listesi”, yüzde 33,5 ile “web sitesinin güvenliği ile ilgili olarak güvenlik politikası beyanı, gizlilik mührü veya sertifikası” ve yüzde 28,1 ile “açık iş pozisyonları için ilanlar ve çevrimiçi iş başvurusu” olarak belirlendi.

En çok tercih edilen DSL
Girişimlerin yüzde 90,9’u internete erişimde genişbant bağlantı kullanırken DSL bağlantı yüzde 87,3 ile girişimler tarafından internete erişimde en çok kullanılan genişbant bağlantı tipi oldu. Telefon hattı ile çevirmeli bağlantı veya ISDN gibi  bağlantı tipleri varlığını hala korurken girişimlerin yüzde 18’i tarafından kullanılıyor.

Kamu ile iletişimde en çok form almak için internet kullanılıyor
Girişimlerde internet en fazla bankacılık ve finans hizmetlerinde kullanılıyor. Girişimlerin yüzde 78,1 bu işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiriyor. 2010 yılı Ocak ayında, internet erişimine sahip girişimlerin yüzde 78,1’i interneti “bankacılık ve finansal hizmetler” için, yüzde 28,3’ü ise “eğitim ve öğretim” için kullanırken araştırmaya göre girişimlerin yüzde 66,1’i kamu kurum ve kuruluşlarıyla iletişimde internet kullanmayı tercih etti. Girişimler 2009 yılında da kamu kurum ve kuruluşlarıyla iletişiminde
yüzde 66,1 oranıyla interneti tercih etmişti. İnternet erişimine sahip girişimlerde ise bu oran yüzde 72,8 olarak gerçekleşti. İnternet erişimine sahip girişimlerin kamu kurum ve kuruluşları ile iletişimde interneti en çok yüzde 91 ile form almak veya indirmek ve yüzde 89,6 ile bilgi almak için kullanmayı tercih etti. Kamu kurum ve kuruluşları ile iletişimde interneti kullanmayan girişimlerin belirttiği en önemli neden ise yüzde 66,6 ile yüzyüze görüşmeyi tercih etmeleri oldu. Araştırma sonuçlarına göre ayrıca 2009 yılında girişimlerin yüzde 15’i bilgisayar ağları üzerinden ürün ve hizmet siparişi verirken, yüzde 8,4’ü ise ürün ve hizmet siparişi aldığını ifade ediyor. 2010 yılı Ocak ayında girişimlerin yüzde 10,1’inin elektronik imza kullandığı, yüzde 21,9’unun bilişim güvenliği politikasına sahip olduğu da araştırma sonuçlarında belirtiliyor.
ETİKETLER : Sayı:801

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics